Росен Плевнелиев: Българският народ е жаден за справедливост

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

"Ако аз бях действащия държавен глава щях да обжалвам", каза Плевнелиев. Той обясни, че не става въпрос за това някой да крие нещо, а за начините, по които работи една демократична държавност. Според него има критични моменти, в които на политиците трябва да кажат всичко, да се чуят всички аргументи и такъв форум е Консултативния съвет по национална сигурност. Законодателят е казал, че решението там не се обявяват публично в един много дълъг период от време. Плевнелиев смята, че политиците трябва да могат да си кажат спокойно всичко при президента, без това дасе използва за популистки или тяснопартийни интереси. "В президентската институция има много тайни. Държавният глава има не само пълен достъп до тайните в държавата, но той има и пълен достъп до тайните на НАТО и това също му отива. Нека да оставим някои от най-отговорните решения в държавата да се вземат наистина отговорно, но зад затворени врати", призова той. Според него на ход са някои институции, които дължат обяснение и увери, че няма истина, която не знаем и е притеснително да излезе.

ГЕРБ внесе законопроект за мажоритарна система с абсолютно мнозинство в два тура. Президентът определи това като едно ситуационно решение, но гледайки дългосрочно напред за него смесената система е доброто решение за България. Ако се въведе мажоритарна система на два тура, много скоро това решение ще трябва да бъде ревизирано, смята той. Плевнелиев смята, че единственият вариант е от една страна да бъдат чути българите, но и да бъде дадено най-доброто решение за България. "Най-добре за България е да има промени в избирателния кодекс и има безкрайно много аргументи, че смесената избирателна система е най-доброто", каза президента. Той искрено вярва, че трябва да има мажоритарен елемент, партиите трябва да бъдат поставени под натиск, да извадят в Народното събрание хора, които имат какво да кажат, за да има и кой да ги чуе и призова за дебат в НС.


Според него внесеният законопроект е стъпка напред, защото се стартира дебата, а и това е честно спрямо 2.5 милионата българи, които са участвали в референдума. Все пак той отбеляза, че цифрите показват, че по-голяма част от хората не са взели окончателно решение, както и, че политическите партии не са провели дебати, за да може народът да вземе своето решение.

Екатерина Захариева казва, че съдебната реформа е топ приоритет за кабинета. Христо Иванов е учеден, че г-жа Цачева ще имитира реформа, а Захариева ще "замазва" в Брюксел.

"Българският народ е жаден за справедливост, реформата е неотложна и от тук нататък не може да има каквито и да е криворазбрани сметки, а само напред и отговорни действия за продължаване на реформата", заяви Плевнелиев. Той приветства дадената заявка от ресорния вицепремиер Захариева и искрено вярва, че тя е човекът, който ще направи така, че да видим много сериозно развитие в тази сфера за повече справедливоста за хората.

Според президента не може да се реформира съдебната система без да се реформира прокуратурата.

"Отговарям, че това е най-доброто, което към този момент България може да напарви. Отговярям, че ние всички трябва да гледаме напред, да сме научили уроците си от миналото", каза Плевнелиев. Той пожела успех на министър-председателят Бойко Борисов, на неговия екип и им пожела пълен мандат, защото България има нужда от тази доза стабилност и предсказуемост, за да може да надгражда.

Плевнелиев заяви, че обяснява на всички притеснени международни партньори своята надежда, че националистите в България ще се поучат малко повече и от собствения си народ. "Българският народ е умен, толерантен, разумен, гостоприемен. И аз искрено се надявам, че българските националисти ще попият по-скоро от умереността на българския народ", каза той. Президентът каза, че знае, че ще трудно за министър-председатея и неговия екип, но те трябва да успеят да помогнат на българските националисти да покажат прогрес и развитие към една по-умерена демократична и проувропейска позиция.

Според него към момента са направени не малко компромиси. От тук нататък на него му се ще да види кабинет на съгласие, да видим единодушие, единомислие и бързи ефективни действия в правилната посока.

Плевнелиев очерта три важни приоритета за председателството на страната ни.

Първо, ако България иска да е фактор на Балканите, ако искат нашата дума да се чува, ако искаме да не уважават, на дневен ред трябва да се сложи на европейските институцииразширяването на държавите от Западните Балкани.

Второ, ние задължително ще се сблъскаме с Бракзит. България ще бъде водеща там. От нас ще се очаква да зададем правилната посока.

Трето, идва новата рамка за периода 2020-2027 г. - стратегически приоритети на ЕС, разпределянето на хиляди милиарди евро по най-смисления отговорен начин.

"Всичко, което до момента е постигната като степен на интеграция в ЕС ще бъде запазено и по това има пълен консенсус между всички 27 страни членки. От тук нататък обаче стартират нови интеграционни проекти. За тези нови интеграционни проекти държавите ще имат собственото право дали искат или не искат да участват в тях", коментира Плевнелиев темата за Европа на две скорости. Те призова България да участва във всеки един от интеграционните проекти и да не го поставя под съмнение.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад