Румен Петков: Европа беше стабилна, заради принципите

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Гост в "Още от деня" беше Румен Петков от АБВ.

Петков смята, че включването на затворници в строежа на ограда по българо-турската граница е едно евтино решение, което ще е благоприятно за всички. От една страна затворниците полагат общественополезен труд, а и въпросът с незаконно влизащите мигранти и контрабандата щяха да бъде забравени или поне нямаше да стоят с такава голяма сила на вниманието на институциите. "Ние направихме това предложение да бъдат ангажирани много по-малко струващи инструменти на държавата", каза Петков и добави, че Унгария вече го е направила.

Гръцката граница е вътрешна граница и като цяло външната ни политика трябва да имат много по-активна роля - за протестите покрай границата и спирането на движението и се стигне да намиране на ефективни инструменти в тази посока. "Това е общностен въпрос. Това не е въпрос само на България и Гърция", заяви Петков.

Той каза, че не бърза с ентусиазма относно изпълняването на споразумението между ЕС и Турция. Според него трябва дас и дадем ясна сметка какво означава ускоряване на приема на Турция в съюза. Петков попита защо в случая трабва да се направи изключение, какви са мотивите и какви са параметрите. "Европа беше стабилна, заради принципите. Не бива да загърбваме принципите един по един за сметка на решаването на решаването на един много тежък, безспорно драматичен проблем", смята той. По негово мнение се създават двойни стандарти, които деморализират као цяло общността.

Миналата седмица Петков заяви, че има данни, че български представители са преговаряли с кигайски за строеж на ядрен реактор в България. Според него винистърът на енергетиката е потвърдил, че има делегация в Китай. От АБВ настояват да разберат какъв е мандатът ѝ и дали е имало българска делегация и в Япония. Петков обясни, че ако е вярно, че се водят преговори за подмяната на една от турбините в държавните Марици, при положение, че сега действащата има повече от 150 мегавата перспектива (още 20 години), то министърът на енергетиката трябва да излезе пред обществото. "Това са тежки въпроси и трябва да си дадем сметка, че ако ние ликвидираме мощности, които имат средносрочна перспектива от 20 години, това означава, че ние загърбваме сегадействащи ефективни инструменти на българската енергетика в една доста тежка за нас обща среда", каза Петков. Той заяви, че има основание да мисли, че в двете делегации участва зам.-министърът на енергетиката. Според него е необходима една много енергична намеса на министър председателя и публичност за делегациите, за да знае обществото.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад