Румяна Бъчварова: Ние имахме много ясно решение и предложение

Предаване: Панорама, 27.02.2015

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Гласуването на дълга беше тест за властта. Гост в "Панорама" беше вицепремиерът Румяна Бъчварова, която отговаря за администрацията и коалиционната политика. Триумф или "червена лампичка" за бъдещи проблеми е този дълг?

Според Бъчварова резултатът от гласуването на дълга е била една победа на политическия разум, на и "червена лампичка" за много от политическите партии за това до къде може да се постави границата между тяснопартийния интерес и национално отговорните решения. Изборът, кой е съюзник и кой е опонента при взимането на решения, вицепремиерът каза, че оставя на политическите партии. Тя обясни, че те не са си правили експеримент да разберат до къде стига политическото им влияние. "Ние имахме много ясно решение и предложение", каза тя. Като грешка посочи, че в началото не е било комуникирано достатъчно добре и не са предвидили обществената и политическата чувствителност към темата. Все пак тя подчерта, че са били убедени в правилността на това решение и до края не са спряли да се аргументират. "Темата за дълга е изключително благоприятна за демагогия, за популизъм и по стар рефлекс партиите са възползваха", смята Бъчварова. По нейно мнение е нямало как да бъде избегната тази фаза, на предполага, че тя е нямало да бъде толкова "заразна" за някои от партиите ако е било обяснено добре. Тя каза, че те са мислили, че това е една ясна тема и са очаквали, че задължението за информираност и компетентна позиция е на този, който иска да бъде информиран, и той сам трябва да търси възможността да формира мнението си. "Не си представяхме, че този процес трябва да протича в лекционен формат. Очевидно обаче той се оказа по-ефективен и занапред, за да постигаме решенията си ще трябва да прибягваме до него", каза вицепремиерът. Тя припомни, че още в самото начало, при формирането на коалицията, са заявили, че търсят гъвкави мнозинства и това е правилният път, за да се излезе от порочната практика, в която по задължение опозицията гласува по един начин и управляващите не се вслушват в гласа на опозицията.

Бъчаврова беше категорична, че в личен и в политически план, заявената от Георги Първанов оставка не я притеснява. Според нея това политическо действие показва състоянието на формацията АБВ и е показало докъде тя е стигнала в своето разграничаване от партията, от която се е отделила.

Според вицепремиера най-голямата опасност е да си загубят времето в убеждаване, вместо в правена на реформи. Тя каза, че времето за реформи е кратко и един мандат не е достатъчен период за тях, на все пак има много благоприятстващи фактори. "Някои веждат противоречие във формулата на правителството за стабилно развитие и реформаторския му уклон. Аз мисля, че крайно време е да разберем, че това са едни и същи неща, защото реформите на 21-ви век не са реформите на 20-ти век", заяви Бъчаврова. Тя допълни, че разликата от 20 години е изключително голяма тогава, когато говорим за новите технологии, които до толкова много са динамизирали обществената и политическата среда, че за да запазиш стабилност си задължен да правиш реформи.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад