Съвет на европейските адвокати: Защо трябва промяна на регламента на Дъблин II

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Съветът на европейските адвокатски колегии настоява за промяна на регламента Дъблин II. Според подписания от страната ни регламент нелегалните емигранти остават там, където за първи път са стъпили на територията на ЕС. Адвокатските европейски колегии вече са започнали обучение за адвокати, които трябва да работят с мигрантите.

Според адвокат Мишел Бенишу промяната на законодателните текстове, свързани с емигрантите в Европа, спешно трябва да се променят.

Адвокат Мишел Бенишу, председател на Съвета на европейските адвокати: ,,Знаете, има страни, които са на предна позиция. Става въпрос за страните, които са по външната граница на ЕС. Това са Гърция, Италия и България. Тези страни понасят тежестта от притока на емигранти. Една такава тежест в никакъв случай не може да бъде понесена от една страна. Тази тежест трябва да бъде разпределена и разпределена от всички.”

БНТ: В каква посока трябва да бъдат тези законодателни промени, за които говорите?

Адвокат Мишел Бенишу, председател на Съвета на европейските адвокати: ,,Тежестта е свързана именно с регистрирането на бежанците и мигрантите. Днес един мигрант, когато иска да влезне в ЕС той минава или през Турция или през Италия. Когато мигрантът минава през Турция основно той се насочва към Гърция, Румъния и България. Тези три страни са страните върху, които пада тежестта да се занимаят с правното регистриране на мигранта от една страна, а след това да започнат да работят по цялата административна процедура за установяването на статут на бежанец. Това не е нормално. Това е огромна тежест и тази тежест трябва при всички случаи да бъде намалена. Ето защо аз казвам, че трябва да променим законодателните текстове. Промяната трябва да каже следното. Ако един мигрант, влизайки в ЕС, иска да отиде в Германия в такъв случай той няма да бъде регистриран от първата държава, която е на външните граници, а ще бъде регистриран в Германия.”

Според председателя на Съвета на европейските адвокати регламентът Дъблин II трябва да бъде променен.

Адвокат Мишел Бенишу, председател на Съвета на европейските адвокати: ,,Констатираме обаче, че споразумението Дъблин II не е приложимо и не се прилага, защото знаете добре вече в Гърция има много приток на мигранти, но Гърция не прилага това споразумение. През 2015 г. през страната са преминали 960 хил. бежанци и мога да ви кажа, че тези 960 хил. бежанци не са регистрирани в Гърция. Следователно последствията от въвеждането на Дъблин II трябва да бъдат преосмислени в зависимост от броя поток мигранти, които минават и съответно трябва да променим правилата.”

Европейските адвокатски колегии провеждат обучения, които да подготвят специалисти в областта на правото, свързано с мигрантите. В момента подготвят 150 европейски адвокати.

Адвокат Мишел Бенишу, председател на Съвета на европейските адвокати: ,,Тази техническа материя изисква адвокатите да получат много точна и пълна информация относно правото на хората, търсещи убежище, правото, свързано с гражданството, както и правото, свързано със зачитането на човешките права. В момента разработваме една инициатива. Европейски адвокати на остров Лесбос. Всяка седмица трима европейски адвокати от различни страни в ЕС. Задължително присъстват на остров Лесбос в центровете за задържане на бежанци. Тяхната цел там е да подпомагат бежанците от правна гледна точка. Има много адвокати, които участват в тази инициатива, те се от много страни в Европа като Испания, Франция, Исландия и Дания. Имаме над 50 такива адвокати, които вече са включени в тази програма."

Досега на остров Лесбос са обработени над 300 досиета, свързани с мигрантите и защитата на техните права.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад