Сделката за ЧЕЗ - коментар на Румен Петков и Владимир Каролев

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Има два въпроса, на които трябва да се отговори, подчерта той.

"По време на водените преговори, процедури всъщност българската държава проявила ли е интерес и имала ли е претенции как ще се структурира процедурата от гледна точка на гарантиране на националната сигурност и националните интереси? Не казвам, че се меси и трябва да се меси (в частна сделка), но имаме всички основания да проявяваме интерес към стратегическия характер на предприятието", заяви Румен Петков.


Владимир Каролев се съгласи със събеседника си, че това е стратегическа компания. Според него проблемът идва от това, че ако беше дошла някаква голяма компания с голямо име в енергетиката, нямаше да стои толкова въпросът, че е стратегическо предприятие.

Колкото го Гинка Върбакова, избраният купувач, Румен Петков посочи позициите ѝ и бизнеса ѝ в Пазарджик - участие в санирането в града за 5 млн. лв., държи всички големи паркинги там, на 9 март предстои финализиране на процедурата за концесия на Синя зона - ами ако на г-жа Върбакова и там нейните хора са закупили съответните техники за гарантиране на Синята зона, т.е. "имаме една мащабност, на която много български бизнесмени биха завидели". И повтори още веднъж, че не може българската държава да не прояви интерес към сделка, която има стратегическо значение, още повече, че там е чешката държава. И поясни, че "не бива да проверяваме след мач". Кой какво ще прави от сега нататък е вторият въпрос, каза още той.

Владимир Каролев обясни, че ЧЕЗ е чешка компания, в която чешката държава има 70%, но 30% са частни, включително от големи компании от цял свят. Тя е публична компания, не е типичната държавна компания, не случайно ЧЕЗ е третата най-голяма компания в Европа. Според информациите за компанията - включително и от сайта ѝ, ЧЕЗ преди 3 години е взела решение да се изтегли от маргиналните пазари, сред които са България и Румъния, просто ЧЕЗ е решила да се изнася от този регион. Обявили са повече от година, че искат да продават тези активи. "За мен по-странното е защо няма сериозни имена, защо няма други големи компании", коментира Каролев. Поясни, че приватизационните договори са изтекли отдавна, ЧЕЗ са си изпълнили задълженията, т.е. по договора за приватизация няма забрана за продажба на акциите. Според него държавата ще има чрез КЕВР много сериозна роля, защото не вижда как купувачът ще осигури финансиране, без да заложи активите - това изисква разрешение от КЕВР.

Румен Петков от своя страна отбеляза, че трябва да проявим много силен интерес за мотивация на ЧЕЗ да се ориентира точно към тази наша компания.

Как бе коментирана оставката на енергийния министър след обявяване на сделката и защо - вижте във видеото.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад