Шах и мат с Нургюл

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

12-годишната Нюргюл Селимова от село Крепча спечели златния медал на Световното първенство по шахмат за деца и юноши, което се проведе в Порто Карас, Гърция, миналата седмица. В Гърция страната ни стана трета сред 91 държави.

Тя е родом от село Крепча. На шах я научил дядо ѝ. Баща ѝ също се справял добре с местеното на черно-белите фигурки. Но Нургюл ги надминала още когато била на 5-6 годинки. В тази си възраст тя става републикански шампион на България. Този петък тя се завърна у нас със златен медал от Световното по шах, проведено в Гърция.

Нургюл Салимова, Световен шампион по шахмат за деца и юноши: "Щастилва съм. Бях убедена, че ще стана първа."

На първото си републиканско, на което става първа, я забелязва и гросмайстор Петър Великов, който е селекционер на детските формации на националния отбор по шах. За светвоното по шах, проведено миналата седмицата в Порто Карас, Великов помагал по скайп. Според основният треньор на Нургюл Живко Жеков това е успех, които българския шахмат не е имал повече от 20 години.

Според изявени шахматисти тепърва Нургюл ще ни радва тепърва с нови и нови медали. За сега участието на момичето в състезания обаче коства много средства на нейните родители.