Ще повлияе ли Брекзит на международния културен живот

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Как ще повлияе Брекзит на международния културен живот? Отговора търсим с нашите гости Недко Солаков - художник, Любов Костова - директор на Британския съвет в София, Ангел Игов - писател и преводач.

vlcsnap-2016-06-29-10h02m10s254Директорът на британския културен институт в София Любов Костова не очаква заплаха за взаимните българо-британско културни инициативи след предстоящия Брексит. Тя цитира Мартин Рот, германец, който е директор на музея "Виктория и Албърт". Той казва: "Като културен съюз Европа е ненадмината." Костова отбеляза, че Британският съвет, който съществува от 80 години, прави точно това - създава контакти, създава "взаимоотношения в културата и образованието отвъд държавните граници, между народите". Европа ще остане част от британското културно ДНК, както и Великобритания - част от европейската културна общност, от културното наследство... и това не зависи от формалните граници, убедена е Костова. Тя увери, че Британският съвет продължава да работи по своите планове в България и води разговори с партньорите си в България.

"Този въпрос не стои на дневен ред действително", каза тя и добави, че неотдавна, дни преди референдума, Британският съвет в Лондон е поканил свои партньори от Европа - мислители да си представят бъдещето на британската културна обвързаност независимо от изхода на допитването. Сборникът, който събира тези размисли, показва такива обвързаности, "че е невъзможно да си представим съществуването на европейската културна общност без Великобритания в нея".

vlcsnap-2016-06-29-10h02m40s44Ангел Игов споделя мнението, че кулурният обмен между държавите в Европа не се е родил с Европейския съюз, макар общи културни инициативи да го улесняват . "В интерес на истината, и досега Великобритания не беше от най-активно участващите страни в много такива проекти", каза Игов. Според него културният живот на Острова винаги е бил обърнат навътре, "хората са вгледани в собствено ... британското и английското". Що се отнася до литературата, много малко преводни произведения се четат във Великобритания и той се опасява, че още по-малко ще се чете такава литература за вбъдеще. Игов е убеден, че Брекзитът е израз и на едни дълбоки културни тенденции, на един изолационизъм - да се затворят граници, за да се съхрани "някаква собствено британска култура, защото много хора, изглежда, се чувстват заплашени от този културен обмен".

vlcsnap-2016-06-29-10h02m30s200Художникът Недко Солаков се надява, че много скоро ще има "някакви компенсаторни движения от Англия към нас в културния сектор". По отношение на визуалните изкуства положението във Великобритания не е по-различно от това в литературата. "Те са много фокусирани в себе си", каза Солаков. Той поясни, че има изложби и на чужди художници, но е "много точно калкулирано кого ще покажат". Обикновено това са художници, които идват от предишни колонии или от някои все още водещи се към кралството територии. Българският художник изрази съжалението си от Брексит, защото сложната конструкция на ЕС е реално застрашена да се разпадне с изваждането на Великобритания от нея. И не само защото Великобритания излиза, а защото може да се предизвика ефектът на доминото.

 

 

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад