Кой печели от вота „Не подкрепям никого“?
Ще повлияе ли на изборите квадратчето с текст „Не подкрепям никого“? Кой печели от вота „Не подкрепям никого“? Коментар на Димитър Димитров, политолог и преподавател в СУ "Св. Климент Охридски", и Първан Симеонов, политолог и директор на „Галъп интернешънъл“.
Самата идея, че представителната демокрация може да функционира, след като не се избират представители, е доста абсурдна. „Не подкрепям никого“ в крайния си вариант би означавало никой да не бъде излъчен. Това заяви Димитър Димитров.
„В установените демокрации съществува този проблем и решението е бяла бюлетина. А в Русия съществува опцията „Против всеки”. У нас проблемът е, че се комбинира имагинерна задължителност, с рекламирането на този избор”, коментира Димитров.
Квадратчето „Не подкрепям никого” има своя смисъл по няколко причини. Първо – отразява автентична позиция, наложена или натрапена през публичния дебат. Второ – в доста спорното внушение за задължителност на гласуването това квадратче добива допълнителен смисъл. Когато са те задължили да гласуваш, би следвало да ти дадат възможност и за друга опция. Това каза Първан Симеонов.
Според него гласуването не е задължително по смисъла, в който трябва да се разбира, а едно прочистване на избирателните списъци. Ако два пъти не отидеш да гласуваш на президентски избори, на третия път ще ти се наложи активна регистрация. Това дори е хубаво, изтъкна Симеонов. По думите му квадратчето „Не подкрепям никого” отразява и без друго налични настроения.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News