Ще се разделим ли с мониторинга на ЕК?
Български евродепутати от различни парламентарни групи се обединиха и поискаха или отпадане, или промяна в механизма за наблюдение на България от Европейската комисия. Депутати от Европейската народна партия, от АЛДЕ и от Партията на Европейските социалисти организираха дискусия в Брюксел вчера, в която участва и главния прокурор Сотир Цацаров. Механизмът за сътрудничество и проверка на Европейската комисия, според който всяка година се пишат доклади за България и Румъния, е неефективен, смятат българските евродепутати. На заседание на парламентарната комисия по граждански свободи Ангел Джамбазки от консерваторите пък обяви, че механизмът е дискриминационен. Подобни аргументи за отпадането или за промяната му имат и организаторите на дискусията. Гост в студиото на „Денят започва с култура е Юлияна Колева, председател на Комисията по правни въпроси към ВСС.
„Продължаващ в този му вид, механизмът е просто една формална процедура“, каза главният прокурор Сотир Цацаров вчера.
„Аз не бих се съгласила точно с термина „формална“, защото вярно е, че формализма съществува дотолкова, доколкото периодично се правят т. нар. проверки и инспекции, идва мисия на ЕК, отчита мнения по това ние какво сме свършили като съдебна система, законодателят какво е свършил и т. н. Но в крайна сметка този формализъм е подчинен на крайни изводи, а тези изводи почти никога не са изненадващи, предварително ние си знаем какво е моментното състояние на системата и знаем какво можем да очакваме от този доклад“, каза Колева.
„Факт е, че този мониторинг поставя държавата ни и в частност съдебната система в едно много неблагоприятно положение. Вероятно от определена гледна точка може да се нарече дискриминационно дотолкова, доколкото България и Румъния остават неравнопоставени на останалите страни. Този мониторинг означава, че нашите съдебни системи не са адекватни на тези в останалите европейски държави и това действително е ефект от мониторинга, който се отразява много неблагоприятно в нашата съдебна система, защото когато от друга страна сравним данните, които имаме спрямо останалите национални системи, се вижда, че по много от показателите, които се отчитат от различни европейски органи, включително и от съдебните мрежи, европейската съдебна мрежа или пък други организации и съдебни органи, данните в нашата съдебна система са доста по-добри от данните на старите демокрации със стари съдебни системи“, продължи тя.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News