Ситуацията в община Мизия

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Новината, че ЕС е отпуснал 2 милиона евро помощ за пострадалите от наводнението в община Мизия разбуни духовете в малкото градче, защото никой от пострадалите досега не е получил нито лев обезщетение извън даренията, съобщи в "Денят започва" Илияна Минковска. Допълнителен смут внесоха и изпратените от общината писма, с които хората се задължават до октомври да ремонтират къщите си, подлежащи на конструктивно укрепване. В противен случай те ще останат на улицата, защото срокът за ползване на фургонното селище изтича тогава.

Къщата на Димитър Илиев е обозначена с червен код, което значи, че подлежи на събаряне. Придошлата река я заляла почти до тавана. Сега Димитър живее със семейството си във фургонното селище, а месечният му доход е 140 лева. Преди дни получил писмо от общината до октомври да ремонтира къщата си. Дали му и телефона на инженер, който да направи задължителното конструктивно укрепване на пострадалата сграда.

"Човекът ми иска 600 лева да дойде тук и да ми обясни как да го направя. Но аз нямам тези пари, нямам тези средства, със 140 лева, няма как да стане", разказа той.

По закон държавата трябва да възстанови разходите на Диимитър за ремонт на дома му до размера на данъчната оценка на сградата. Но човекът е попаднал в омагьосан кръг – никой не му признава направените досега разходи за ремонта, защото няма конструктивно укрепване, а той не може да си го позволи, защото няма достатъчно пари, за да плати на инженера.

"Направих си къщички на кучетата и докато ги правих си зададох следния въпрос: ето, аз се грижа за своята собственост, защото те чакат от мен да ги нахраня. Както аз чакам сега държавата да ми помогне, защото аз съм техен - за избори, за данъци, всичко съм си плащал", каза Димитър.

В подобна ситуация са още десетки жители на Мизия, като Цветомир Русинов и Ангел Цачев.

"Жена ми е безработна, аз съм на минимална заплата. И няма нито за укрепване, нито за архитект, нито за нищо", разказа Русинов.

"Поне 5 бона ще ми струва ремонтът, нямам ги. Откъде? Аз съм пенсионер. Очакваме държавата да ни помогне, тя ни удави", заяви Цачев.

"С радост научихме, че ЕК е отпуснала близо 2 млн евро за подпомагане на Мизия и с. Крушовица, но тези паари до момента не са пристигнали в община Мизия, а доколкото знам не са пристигнали и в държавния бюджет", обясни д-р Виолин Крушовенски, кмет на община Мизия.

От общината поясниха още, че досега междуведомствената комисия за преодоляване на щетите от бедствията е отпуснала средства само за възстановяване на публичната инфраструктура. В момента в комисията се депозират исканията на хората за обезщетения на частни имоти.

"До момента няма отпуснати средства от междуведомствената комисия за подпомагане на частните имоти, единствено за публичната инфраструктура", добани кметът.

Обитателите на фургонното селище дадоха срок от един месец на държавните институции да изяснят ще има ли помощи за хората в Мизия.

"Ние обмисляме всички да се вдигнем на гражданско неподчинение и да затворим пътя за атомната централа", каза Росица Русинова.

Според хората проблемът може да намери и мирно разрешение – ако общината ангажира за своя сметка екип от инженери-конструктори, които да изработят типови планове за укрепване на къщите, за да се спази законовата процедура и пострадалите от наводнението да получат полагащите им се обезщетения.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад