Скритите рани на Гърмен

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Днес се очаква хора в Гърмен отново да се съберат, но не на протест, а на траурно шествие. По думите им забраната на кмета на селото Минка Капитанова да допусне протестното шествие до входа на ромската махала е признак на смъртта на законността. Протестиращите заявиха, че разпуснат инициативния комитет и ще продължават да настояват, че събарянето на няколко къщи в квартал Кремиковци по никакъв начин не е решение на проблема.

БНТ: Г-жо Капитанова, кой според Вас създаде тази патова ситуация? Кой е издавал, включително удостоверение за това, че сградите са в режим на търпимост, построени там?

Минка Капитанова: Процесът, който е текъл в продължение на десетки години, никой не се е опитал да промени нещата.

БНТ: Кой е издал тези удостоверения и кой си е сложил подписа под продажба на земеделска земя и е обещавал, че върху тази земя, на тези хора, може да се строи? Кой носи отговорност? Кажете ми. Вие сте кмет на общината вече близо две години и би трябвало да знаете отговора на този въпрос.

Минка Капитанова: Всички знаят отговора на този въпрос. Преди мен, кмет на община Гърмен е бил Ахмед Башев. И в продължение на 14 години, 15, този процес е вървял накриво, както се казва, хората са били лъгани, удостоверенията за търпимост са издадени след като е започнала самата процедура по установяване на незаконно строителство. Да. И хората знаят в момента, че с тези удостоверения за търпимост те смятат, че всичко им е законно.

БНТ: Добре, но Ахмед Башев прави това в качеството си на кмет на общината. Тоест, общината, като такава, носи отговорност. Независимо след това кой кмет я отговаря.

Минка Капитанова: Персонално трябва да се носи отговорност, а не общината. За действията и бездействията на някое лице не може някой друг да носи отговорността. Трябва да се потърси отговорност на кмета, който е бил преди мен. Защо ги е издал, това е документ с невярно съдържание, нека да се провери това нещо, ще предоставим всякаква информация каквато имаме, нека да се види кой си е сложил подписа, защо, защо тези хора са били лъгани досега и използвани, не да се използва моето име и в момента да се опитват всичката вина да се прехвърли върху мен. Няма как проблем, който се е наслагвал в годините назад, сега аз да го реша за два месеца. Не е възможно.

БНТ: На топа на устата обаче, както се казва, сте Вие. Затова Ви питам - Вие ли лично ангажирате ли се да сезирате прокуратурата, като настоящ кмет на Гърмен, за действията и бездействията на Вашия предшественик?

Минка Капитанова: Разбира се, че ще сезирам и може би това е идеята и на инициативния комитет, които протестират. Те си искаха много от документите, всичко, което беше желано от тях да бъде предоставено, като информация, ние сме го предоставили като информация и ние също ще сезираме прокуратурата.

БНТ: Доста митично вече става това име - Ахмед Башев. Както Вие говорите за него, по същия начин говорят и ромите, по същия начин говорят и протестиращите тук долу. Ние днес видяхме договори, с които по негово време земя е продавана на ромите там. Земеделска земя. Тези хора остават собственици на земята, къщата, горе, ще бъде бутната. Как може обаче в бъдеще този проблем да се реши и ще смените ли там предназначението, за да може тези, които имат там собственост да строят или това ще си остане земеделска земя?

Минка Капитанова: Значи, общинският съвет 2011 година взима решение за продажба на земеделски земи в местността Пъдарката, в които се намира самият квартал Кремиковци, както го наричаме ние. Към момента са продадени 29 парчета земя. Те са земеделска. За да започне процедурата, за да си узаконят хората къщите, ще трябва тези, които са констатирани като незаконни, да се съборят, да се промени предназначението, да си направят ПУП за промяна предназначение, след това да си започнат с всички необходими документи, с разрешително за строеж и да си изградят законно било то и малки къщички.

БНТ: Предвид спецификата на населението там, Ви е ясно, че те в никакъв случай не разбират философията на закона така, както например аз, Вие и всички хора, които живеят около нас. Смятате ли, че е редно общината да се ангажира с това, да консултира и да подпомогне тези хора с това, да извървят този път до законността, за да могат и те да живеят законно, пък макар и със своите скромни възможности?

Минка Капитанова: Значи "не редно", ние сме длъжни да им обясним на прост език, дори и на техния, ако трябва и да използваме тарторите, които са в самата махала. Десет от тези удостоверения за търпимост, които са издадени преди години са признати от ДНСК. Ние сме направили постановление, като сме отишли на място и сме обяснили кои са търпими към момента, тези 10, да дойдат в общинска администрация, да си ги регистрират в данъчна служба, декларират като недвижим имот и започват нормално да си плащат данъците като всички останали, дори и за земеделска земя. Значи, къщата е търпим обект, поне ще плащат данък сграда, такса смет - това, което плащаме и ние. Каквото е необходимо, дори и като експертна помощ, ако трябва ще ги водим до институциите, за да им помогнем да се започне една законова процедура, но финансово, ние нямаме тази възможност.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад