Слънцето - приятел и враг на децата

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Слънцето – центърът на нашата планетарна система. Символ на живота, топлината, силата, божественото. Това, без което не можем. Гигантският огън, на който сме се молили за благоденствие и пощада. Днес гледаме на него по по-прозаичен начин, а дойдат ли топлите месеци се чудим как да го избегнем. И има защо. Особено при децата.

Слънцето, водата и въздуха са естествени природни фактори, които въздействат на детето още след раждането. Енергията на слънчевата светлина е жизнено важна за живота на Земята. Пряко или косвено всички живи същества зависят от нея. Слънцето излъчва инфрачервени и ултравиолетови лъчи. Инфрачервените оказват предимно топлинно въздействие. Проникват в тялото до 4 см. дълбочина. Ултравиолетовите /UV/ лъчи са 3 вида – UV-A; UV-B и UV-C UV-A и UV-B. Те проникват на Земята и влияят пряко на всички живи организми. UV-C не проникват на Земята и се задържат извън нея от озоновия слой. Слънчевите лъчи влияят благоприятно върху здравето на хората, ако се използват правилно и разумно. Под влияние на UV лъчите кожата има способността да образува витамин Д, който има огромно значение за растежа на децата и изграждане на мускулната и костната система. UV лъчите действат благоприятно върху обмяната на вещества, тонизират нервната система, засилват имунитета и защитните сили, подобряват настроението и общото самочувствие, намаляват депресиите. UV лъчите дезинфекцират и убиват микроби. Слънчевата светлина възбужда кожните рецептори, леко разширява кръвоносните съдове, усилва дейността на мастните и потни жлези. Всичко това води до закаляване на организма и предпазването му от много заболявания – рахит, туберкулоза, кожни заболявания и много други. Организмът има нужда от слънчеви лъчи и не бива да се лишава от тях напълно.

За крехкия детски организъм неправилното излагане на слънце е голямо изпитание. Това е така, защото системата за терморегулация на мъниците все още не е добре развита. Но в топлите дни не само децата, а и възрастните са застрашени от обезводняване, топлинен удар , слънчев удар и изгаряния. Как да предотвратим всичко това и как реагираме, ако случайно децата ни се увлекат в прегръдката на слънцето?

Педиатрите и дерматолозите препоръчват - деца до 1 годинка да не се излагат директно на слънце. При кърмачета облъчването започва в края на втория месец, започва се с 1 мин. и се стига да 15-20 мин. дневно. Главата на кърмачето се държи на сянка, облъчват се частично ръцете и краката. Предпочита се облъчване на шарена сянка. Ако детето няма навършени 3 години, да се избягва престой на слънце дълго време. Облеклото на детето да е леко, светло, да носи светла шапка или кърпа на главата. Децата да играят под дърво, навес, чадър. По време на слънчеви бани предлагайте често вода и течности на детето. Не се препоръчват бани на море на деца до 3 години. Слънчевите бани да се провеждат в часовете до 11 часа преди обед и след 16 часа след обед.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад