След убийството на руския посланик. Какви ще са последствията за отношенията Русия-Турция?

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Убийството на руския посланик в Анкара Андрей Карлов е четвъртото покушение с печален край срещу ръководител на руска дипломатическа мисия. Първото убийство е на руския посланик в Персия, писателят Александър Грибоедов, загинал при нападение на религиозни фанатици срещу руската мисия в Техеран през 1829 г. Днес светът е по-различен, но в Близкия изток, както и преди, и сега ври и кипи. Какви ще са последиците от убийството на посланик Андрей Карлов за руско-турските отношения и за умиротворяването на Сирия. Цветана Кръстева потърси мнението на директора на програмите за Русия в световната неправителствена организация Международна кризисна група Екатерина Сокирианская. Самата Сокирянская има преки впечатления от Турция, където е базирана. Вижте.

БНТ: Госпожо Сокирянская, убийството на посланик е пряк удар по държавността, не е просто атентат, а политическо убийство. Какви, според Вас, могат да бъдат мотивите и целите на убийството на руския посланик в Турция?

Екатерина Сокириянская, Международна кризисна група: "За да се определят мотивите и целта, трябва да се разбере повече за извършителя на това убийство. Засега информацията е много малко и е противоречива. Въпреки това има две основни версии и в руските, и в турските медии. Първо, че това е мъст за Алепо. Втората версия е опит да се провали процесът на нормализацията на отношенията между Русия и Турция преди преговорите във вторник в Москва, които се случиха така или иначе. Около тази втора версия се обединиха и двамата лидери Владимир Путин и Реджеп Тайип Ердоган.

БНТ: Кой все пак печели и кой губи от това убийство?

Екатерина Сокириянская: Губят всички, защото убийството на посланик, на дипломат е много грубо нарушение на международното право. Това говори, че Турция не е способна да защити дипломатите в страната си, което вреди на репутацията й. Това е и удар по Русия, защото през последните две седмици Русия много яростно беше критикувана за това, което се случва в Алепо, за гибелта на мирни жители, обвинявана е в подкрепа на режима, който грубо нарушава правата на мирните граждани в Алепо. От друга страна е ясно, че Русия не е подсигурила безопасността на своя посланик. На практика той е бил без охрана. И въпреки, че миналата седмица пред руското консулство в Истанбул имаше масови протестни акции, лично аз не видях значително засилване на охраната.

БНТ: Сега идва ли краят на медения месец в руско-турските отношения, след като преди половин година започна възстановяването им след разрива заради сваления изтребител?

Екатерина Сокириянская: Сега вече е много очевидно, че този атентат няма да доведе до ескалация на отношенията между Москва и Анкара. Президентът на Турция се свърза с Владимир Путин на практика веднага след убийството на господин Карлов и постигнаха разбиране, че това е акция, насочена към срив на нормализацията на отношенията и построяването на стратегическо партньорство, на съвместните усилия в Сирия, а това е много важна посока в политиката и на двете страни. Освен това някои аналитици смятат, че дори е възможно руско-турските отношения да станат още по-здрави, че това убийство само ще ги укрепи. Макар че аз смятам, че всъщност Турция ще трябва да направи някакви отстъпки спрямо Русия по сирийския въпрос след това, което се случи. Смятам, че Ердоган ще предложи на Путин някаква морална компенсация.

БНТ: Неофициално се твърди, че на преговорите в Москва се обсъжда ненамесата на Турция в Алепо.

Екатерина Сокирянская: Смятам, че Турция ще трябва да стане малко по-сговорчива и да отстъпи по някои позиция на Москва. Смятам, че за Турция е достатъчно сложно изобщо да излезе от този преговорен процес и да стои встрани. Ролята й е много важна. Но мисля, че е възможно на фона на убийството на посланика турската страна да приеме някои искания и желания на Москва.

БНТ: Съгласна ли сте с мненията, че зад убийството на руския посланик стои ръката на Запада - заради подялба на сфери на влияние в Сирия и в опит да се провалят преговорите между Турция, Иран и Русия за Сирия?

Екатерина Сокириянская: Както винаги след такива събития процъфтяват теориите на конспирацията. Аз не съм техен привърженик. Опитвам се да анализирам това, което става. Много е важно да се разбере историята на този млад човек, убил посланика.

БНТ: Какво влияние ще окаже убийството на руския посланик на действията на Русия в Сирия?

Екатерина Сокириянская: Смятам, че няма никак да повлияе. Путин изобщо не се влияе от терористични актове и акции на сплашване. Точно обратното - той с още по-голяма увереност и дори твърдост води планираната от него политика. Виждали сме това многократно и в Чечения, и в Северен Кавказ. Тоест това може да доведе до ожесточаване на политиката му. Може да има актове на възмездие.

БНТ: Какъв е вашият поглед от Истанбул - смятате ли, че заплахата от нова бежанска вълна през Турция към България и Европа се запазва?

Екатерина Сокирянская: Не се заминавам точно с проблема на бежанците, но безусловно ситуацията в Алепо провокира нов поток от бежанци. Част от тях, както обикновено, вероятно ще се опитат да продължат пътя си към страните от Европейския съюз. Затова колкото по-лоша е хуманитарната ситуация в Сирия, докато конфликтът там продължава, толкова по-голям ще бъде натискът върху всички приемащи страни, включително Европейския съюз, включително и България. Турция, разбира се, е мощен филтър на пътя на бежанците, но сега не й стигат нито възможности, нито средства.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад