“Солунските съзаклятници” в Народен театър “Иван Вазов“

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

На сцената на Народен театър "Иван Вазов" предстои премиерата на спектакъла “Солунските съзаклятници”. Пиесата се основава на истински събития от 1903 година когато група млади луди глави от Македонското освободително движение взривяват отоманската банка в Солун, за да привлекат вниманието на Европа към неосвободените български територии. За да ни разкажат повече гости в студиото на "Денят започва с култура" бяха режисьорът Стоян Радев, актьорите Леонид Йовчев, Владимир Карамазов и Юлиян Вергов. По-късно в разговора по телефона се включи и драматургът и автор на пиесата Георги Данаилов.

Стоян Радев разказа, че текстът е бил избран от сърце и по съвест. Той каза, че в работата си той не избира една пиеса, за да я трансформира и да демонстрира собственото си въображение, а за да демонстрира любовта си към точно този текст.

Когато Владимир Карамазов за първи път е прочел пиесата е бил много развълнуван. За него текста е много силен, много вълнуващ и много емоционален. Той разказа, че пиесата е написана по изключителен начин. За него вълнуваща е и съдбата на героите.

Според Леонид Йовчев обединяваща е вярата, че има такова нещо като свобода, защото всичко си остава много красиво на думи. В случая имаме едни четири човека, които решават съвсем доброволно да си дадат живота, без много шум, за това, което те смятат, че е наречено "свобода".

Юлиян Вергов каза, че интересното в този спектакъл е, че зад една революция седят много човешки съдби.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад