Сотир Цацаров: България е самостоятелна страна и тя има свои национални интереси

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Главният прокурор Сотир Цацаров заяви, че съществена част от съдебната реформа е промяна на наказателната политика и наказателното законодателство. Според него промените в Наказателния кодекс, както и в Процесуалния, трябва да бъдат приоритет на следващото народно събрание. Той даде за пример телефонните измами, за които са нужни по-строги наказания, за да спре този вид престъпление. Вчера с обвинител номер едно разговаря журналистът Иво Никодимов по повод обвинителния акт, който четирима български гранични полицаи получиха от турски наказателен съд за инцидент преди 9 години. При него загина турски гражданин, навлязъл в български териториални води незаконно с цел нелегален улов на риба.

Главният прокурор на Република България подчерта, че официално искане за екстрадиция на българските полицаи не е постъпвало. Процедурата в Бургаския районен съд е по връчване на съдебни книжа. На практика е връчен препис от обвинителен акт. Сотир Цацаров беше категоричен, че след инцидента Военно-окръжната прокуратура Сливен е прекратила наказателното производство, приемайки че граничните полицаи са действали абсолютно правомерно. "Постановлението на прокурора е било отменено от Военен съд. Последвало е допълнително разследване. Последвало е ново прекратяване. В резултат на новото прекратяване, то е потвърдено вече от съд, включително и Военно-апелативен съд, досъдебното производство е приключило. Казано по друг начин - за българската правна система тези хора са действали абсолютно правомерно, защитавайки държавната граница и изпълнявайки абсолютно правомерно своите служебни задължения", обясни той.

Сотир Цацаров посочи, че връченият обвинителен акт показва, че в Турция има наказателен процес. България обаче няма да предаде на страна, която не е членка на ЕС лица, за които би постъпило искане за екстрадиция. Трябва да е съвсем ясно първо, че те се действали повече от правомерно. Второ, че така трябва да действат всички техни колеги и трето, че държавата би следвало и следва точно по този начин да изрази позиция и да покаже, че защитава своите граждани.

Всяко искане за екстрадиция по конкретния случай ще бъде последвано от отказ, защото разследването е доказало невинността на четиримата полицаи. Освен това близките на загиналия преди 9 години турски гражданин, навлязъл незаконно в български териториални води, са водили дело и в Европейския съд по правата на човека, който е потвърдил решенията на българските съдебни власти, доказали по категоричен начин правилността на действията по охрана на държавната граница, обясни главният прокурор.

Той коментира, че заради заплаха за националната сигурност ДАНС експулсира турски гражданин и му наложи забрана да влиза в страната за 5 години. Друг турски гражданин е включен в информационния масив на нежеланите в страната чужденци. Експулсираният е пребивавал у нас от няколко години със статут на служител на турска държавна институция. Той е извършвал дейности, създаващи антибългарски нагласи и застрашаващи единството на българската нация. Другият турски гражданин, срещу когото ДАНС предприе мерки, е правил опити за придобиване на информация, представляваща държавна тайна.

Сотир Цацаров подчерта още, че няма нормална страна, която да не е заинтересувана от много добри отношения със своите съседи. "Аз мисля, че България не прави изключение в това отношение и че добрите отношения с нашите съседи, независимо кои са те, включително и Република Турция, са от първостепенно значение за нас. Но всяка държава е държава. България е самостоятелна страна и тя има свои национални интереси. Няма друг начин те да бъдат защитавани, освен с действията на българските държавни институции. В конкретния случай мълчанието, пасивността не вършат работа на никого", каза той и допълни, че тук не става дума за изостряне на отношенията с Турция, а за това, което всяка държава, която държи на своя суверенитет, трябва да направи.

Главният прокурор коментира и проблема с телефонните измами, като каза, че за него е необясним механизмът, по който много хора се оказват в положението на пострадали, "въпреки правените от нас анализи на тези престъпления и въпреки усилията на медиите и в частност Националната телевизия, които полагат за информирането на обществото". По-възрастните хора най-често стават жертви на тази измама. Те са по-уязвими и по-чувствителни за сигурността на своите близки. Точно с това злоупотребяват измамниците. Според него е важно да се премахне анонимността по отношение възможностите за ползване на телефонни карти. Втората стъпка е масова пропаганда. И не на последно място е важно да има тежка наказателна политика - безкомпромисни обвинения и реални присъди.

Вижте целия разговор във видеото.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад