Спешна помощ

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

След като възникна спор има ли ограничение за килограмите на пациентите, превозвани с линейка, Силвия Благоева и операторът Неделчо Чавдаров провериха за "Денят започва" има ли подобни случаи в града. Оказа се, че досега варненските спешни медици не са отказвали транспортиране на пациенти над 80 килограма. Няма и случай носилка да не е издържала при пренасянето на болен. Когато пациентът трябва да бъде закаран до болницата, екипът преценява как точно да стане това, заявиха работещите в Спешна помощ – Варна.

Носилките в линейките са по европейски стандарти – стационарна и две подвижни: твърда и мека. Всяка от тях издържа над 150 килограма.

Милко Лефтеров: “Носилките от дългата експлоатация се повреждат, ремонтираме ги и пак ги въвеждаме във вид, в който могат да се експлоатират”.

На каква носилка да бъде пренесен пациентът, решава лекарят, който често се допитва и до шофьора. Преценката не зависи от теглото, а от състоянието му и от условията.

Д-р Антоанета Касабова: “То зависи на какво място се намира пациентът, възможно ли е до там да мине носилката, която е на колелета и може ли да се придвижва или мястото предполага транспорт на ръце, когато вече се включват и други носилки”.

Проблемът не е в самите носилки, а в пренасянето на болния.

Върбан Петров: “Майка ми закъса с тазовата кост, дойдоха, свалиха я с носилката, много грижливи, много внимателни”.

Милко Лефтеров: “В нашия екип има шофьор, лекар и в реанимационния автомобил и фелдшер или медицинска сестра, и сами разбирате, че един шофьор сам не може да носи носилката, независимо и 60, 70, и 80 килограма да е пациентът. В такива моменти викаме Гражданска защита, викаме помощ от Пожарна”.

Д-р Мая Рашева: “Има ситуации, в които викаме втори екип да се включи в пренасянето на пациента”.

Често се търси помощ от близките.

Д-р Мая Рашева: “Някои от тях отказват категорично да съдействат, но в крайна сметка това е ситуацията. Ние нямаме санитари и носачи на длъжност и, разбира се, когато човек е загрижен за своя близък, ще направи всичко възможно да съдейства на нашия екип и да помага с физическа сила”.

Досега във варненския спешен център не е постъпвала жалба от пациент или негови близки за нередности при транспортирането. Дори има случаи самите болни да не искат да са легнали при пренасянето. Тогава екипът използва кардиологичния стол, който също е част от задължителното оборудване на линейките.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад