Технология на преговорите в политическия лабиринт

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

От преговорите между ГЕРБ и БСП не може да се очаква нищо особено, това е просто формална процедура, с цел да се даде време на Реформаторския блок да размисли абсурдните условия, които поставя. Това заявиха в студиото на "Денят започва" проф. Петър-Емил Митев и Юлий Павлов относно машинациите на партиите за съставяне на правителство след предсрочните избори.

"Не мисля, че социалистите ще се откажат от вече обявеното си намерение да бъдат опозиция и да се надяваме конструктивна опозиция. Те не са заинтересовани в никакъв случай да участват във властта. Може лесно да се види, че всъщност те съумяха до известна степен да се възстановят благодарение на това, че бяха в опозиция. Социалистите губят, когато са на власт, това просто се повтаря неколкократно и просто няма изключение", категоричен бе проф. Митев.

Павлов от своя страни припомни, че в началото намерението на ГЕРБ не беше да преговарят с БСП.

Нормално беше да започнат разговорите с най-близките политически формации, каквато е Реформаторския блок, но абсурдните условия, които започнаха да поставят реформаторите доведоха до това, че ГЕРБ предпочете да спази една формална процедура по големината на партиите, коментира той.

"Вероятно дава време, видяхме, че все пак част от непремерените претенции на реформаторите бяха оттеглени през уикенда, така че това време наистина, което им даде да размислят до сутринта не беше достатъчно, сега вероятно ще бъде достатъчно", добави още Юлий Павлов

В предаването показахме и репортаж на журналиста Десислава Маркова, която нарисува картината на 43-то Народно събрание. Акцентът бяха депутатите, които добре познаваме, а причината е, че в най-шарения Парламент от 1991 г. насам парламентарно представени са единствено тези две партии непрекъснато - БСП и ДПС.

Каква коалиция е възможна сега, коментираха гостите в студиото. Коалицията между ГЕРБ, Патриотичен фронт и Реформаторския блок изглежда като единствената, която не е забранена. ГЕРБ не може да прави коалиция нито с БСП, нито с ДПС. Изключват се Атака и ББЦ, заради клеветите срещу Борисов от страна на техните лидери и дела, които бившият премиер е завел срещу тях, отбеляза Павлов.

Проф. Митев подчерта, че резултатите от предсрочните избори показа един вот срещу политическия монопол. Не бе оставена една партия да създаде сама правителство, защото българският избирател поиска многостранно получимо съгласие между политическите сили за решаването на важните и неотложни проблеми.

Юлий Павлов открои още едни детайли от предсрочните парламентарни избори. Според него първия мит, който се разби, е ниската активност, защото са гласували 60% от реално живущите в България избиратели, което е със 100 000 души по-малко от предходните избори. Мит е и желанието на хората за промяна, след като видяхме, че те вкараха всичките стари лица, заяви той.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад