Спорът за съдебната реформа. За нови квоти или за независимост на прокуратурата

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

За съдебната система, за това ще има ли реформа, ще има ли оставки, за протестите и контрапротестите от вчерашния ден разговаряхме с журналистите Валерия Велева, главен редактор на вестник "Преса", Стояна Георгиева, главен редактор "Медиапул", Петко Георгиев, директор на Център за радио и телевизионно обучение "ПроМедиа" и Борислав Зюмбюлев, главен редактор "24 часа".

Кой протестира и кой контрапротестира срещу съдебната реформа?

Стояна Георгиева направи аналогия с протестите от 2013 г., когато гражданите излязоха спонтанно на улиците след като Делян Пеевски беше избран за председател на ДАНС и този протест прерасна в протест срещу задкулисния модел "КОЙ" и много бързо след това бяха организирани контрапротести от активисти на на БСП и нейни привърженици, които "си измислиха други аргументи". В момента Георгиева предполага, че зад сегашните контрапротести и плакатната кампания стои ДПС и противници на реформата.

Валерия Велева: "Трябва ясно да се каже, че в обществото всички са за съдебната реформа". По думите й няма противници на съдебната реформа, но въпросът е какви са пътищата за реализиране. Как трябва да се получи тази реформа. Очертали са се два пътя. Единият е реформа с диалог, с консенсус, с разум. За това пледира премиерът, вицепрезидентът Маргарита Попова, ГЕРБ. Другият път е реформа под натиск, с екстремизъм. "Както и тръгнало, според мен, тази реформа няма да се случи. Тя излезе извън пътя на разума, на политиката, дори извън пътя на експерта", е мнението на Велева.

Според Петко Георгиев реформата ще се случи. В момента върви уточняване как тя да се приложи спрямо прокуратурата, но по останалото има в общи линии консенсус, смята журналистът. Той е на мнение, че в казаното от Велева "може да бъде видяна една много неприятна заблуда". Реформа с цената на консенсус, която включва запазване на статуквото е безсмислица. "Такъв консенсус не е необходим:. Консенсусът трябва да бъде срещу статуквото в съдебната власт и той да бъде облечен в конкретни промени - в конституцията, в Закона за съдебната власт, в процесуалните закони... Такъв законопроект е внесен и се обсъжда, каза Георгиев. Той вижда основния проблем и основния спор по начина за прилагане на реформата към прокуратурата, защото нито промените в конституцията, нито новият Закон за съдебната власт имат цялостен възглед, който да издържа на критика за това какво да се прави с прокуратурата. "Предложението в прокурорската част на ВСС шестима от членовете да се назначават, да се избират от парламента по-скоро говори за опит за налагане на политически контрол над прокуратурата, отколкото за гарантиране на нейната самостоятелност", подозира Георгиев.

Борислав Зюмбюлев каза, че идеята е за прехвърляне на парламентарната квота, която сега е във ВСС, с по-голяма тежест към прокуратурата аргументът бил осигуряване на по-строга наказателна политика. Какво значи "протест срещу прокурора", пита журналистът. "Това е "нонсенс". Този спор между председател на ВСС и главен прокурор всъщност се свежда до смяна на състава на ВСС и до вкарването на ДСБ или на РБ в него.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад