Спорната анкета за самоопределяне на пола на учениците - гледните точки

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

В анкетата по отношение на самоопределяне на пола има 4 варианта: момче, момиче, нещо друго, не знам какво съм.

За Виктор Лилов това е съвсем нормално, защото всяко момче или момиче или някой, който не е сигурен от кой пол е, може да си го каже спокойно, стига да няма обществен натиск върху него. Според правозащитника има малко деца - под 1% - на възраст под 15 години, които не били сигурни към 0кой пол принадлежат. Подобна анкета би дала видимост за тях, но при условие да няма публичен натиск. Лилов подкрепя анкетата, която била, по мнението му, напълно издържана в рамките на социологическите инструменти.

Лилов смята, че трябва да се отделят социологическите инструменти от т. нар. джендър психоза сред обществото. Той обясни, че терминът джендър означава социалните измерения на пола.


Елена Аксиева изрази коренно различно мнение. Според нея и съпартийците ѝ от "Воля":

"Ние категорично не сме съгласни да има подобна позиция момче, момиче и друго."

Тя отбеляза, че анкетата е в рамките на програмата "Самооценка на ефективното обучение чрез насърчаване на използването на иновативни образователни технологии" и подобни данни не би трябвало да имат място там. Второ:

"Става въпрос за деца, които са на 9-годишна възраст. Смятате ли Вие и Вашите зрители, че едно дете на 9 години няма да бъде объркано по този начин и може ли то да определи и какво определя - та то се ражда момче или момиче. според мен това би било категорично объркващо за деца в такава крехка възраст."

Целия спор можете да проследите във видеооткъса.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад