Спряно е финансирането по европейския проект за водния цикъл на Враца

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Европейската комисия и българското правителство поставиха община Враца в критична ситуация, за която причина не са природните бедствия, а тотално спряното финансиране. В разгара на най-активния строителен сезон фирмите - подизпълнители спряха работа и зарязаха града в плен на разкопаните улици и хаоса в подземната и надземната инфраструктура. За проблемите разказва в "Денят започва" Илиана Минковска.

Ако човек рискува да мине с автомобил през почти непроходимите улици на Враца, сигурно ще остане с впечатление, че торнадо или цунами са унищожили пътната мрежа в областния град. Всъщност градът е разкопан по европейски проект и план, многократно проверяван от наши и чужди експерти. Те обаче не са предвидили, че финансирането ще бъде отрязано насред път и големите потърпевши ще са гражданите и тяхното всекидневие, превърнато в ходене по мъките.

"Досега община Враца винаги се е разплащала със строителите и все още имаме малко свои пари, но имаме разходи за 15 милиона, които чакат верификация в министерството. Не ни се иска да мислим, че няма да си изпълним проекта, просто би било ужасно. Рисковете са много, разбира се, тоест част от мрежата ще бъде изградена, друга част –не. Има изградени

участъци, които не могат да работят самостоятелно, без да бъде изпълнена цялата мрежа, тоест рисковете са огромни. Пречиствателната инсталация сме на довършване, но канализационната мрежа не е изградена дотам, тоест безсмислено е. Абсурдно е да се оставят толкова големи и малки градове, да се оставят разкопани с недовършена подземна инфраструктура. А недовършената подземна инфраструктура води и надземната инфраструктура в окаяно състояние", каза Красимира Георгиева, зам.-кмет на община Враца.

Докато много общини в страната бяха принудени да спрат изпълнението на водния цикъл, Враца пое риска да продължи работата, влагайки свои средства за сметка на други неотложни разходи. Но тези възможности вече също са на изчерпване.

"Министерството на финансите спря да изплаща от националния бюджет вече верифицирани разходи. Така че в момента

финансирането е спряно тотално и въпрос на всяка община е как да продължи в тази обстановка. Но всеки момент се очаква решението на Европейската комисия за бъдещето на оперативна програма „Околна среда”. Нямаме информация какви дискусии вървят в главната дирекция на ЕК, единствено знаем, че управляващият орган на програмата е внесъл доклад за извършените действия по отправени те препоръки от ЕК и се чака нейното решение", поясни Николай Иванов, кмет на община Враца.

Ако ситуацията с европейската програма „Околна среда” не се нормализира бързо, община Враца ще трябва да обяви бедствено положение и да задлъжнее с непосилни заеми, защото е абсурдно с такава разрушена инфраструктура да се

посрещне есенно-зимния период. Това на практика би било хуманитарна катастрофа в мирно време.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад