Светът на Тръмп - репортаж от Вашингтон

Предаване: Панорама, 27.01.2017

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Репортерът на "Панорама" Поли Златарева изследва отблизо света на новия президент на САЩ Доналд Тръмп.

Казват, че през последните дни в Америка рязко скочило търсенето на Джорд Оруел и неговата "1984"-та. Политическата антиутопия, в която фактите се изкривяват за сметка на официалната измама, тайното наблюдение и манипулиране на обществото. Тези дни съветничка на Тръмп  обясни негови думи като "алтернативни факти". Колко истини има?

Проф. Скот Талан - експерт по публични комуникации и социални медии, Вашингтон: "Става все по-трудно да се каже кое е истина и кое не. Това е част от дигиталната грамотност днес. В продължение на десетилетия основното беше хората да могат да четат и пишат. Днес това е недостатъчно. Трябва да се научим кое в интернет е истина, как да потвърдим информацията."

Професор Талан обучава студентите си, че има много истини в зависимост от гледната точка, но фактите - са едни.

"Бен Франклин, един от легендарните бащи на нацията ни, откривател на  толкова неща - от свойствата  на  светкавицата до копирната машина, бил е и посланик във Франция. Та и той е писал неверни неща. Това с фалшивите новини не е ново. Новото е мащабът и скоростта, с които се разпространяват", подчертава проф. Талан.

Помните ли предупреждението на Оруел - "Нищо не ти принадлежи, освен няколко кубически сантиметра в черепа"? Въпросът днес е – използваме ли ги?

"Никой не обича да го лъжат. Например, ако аз се съмнявам, че вие работите за българска телевизия, ще ви поискам визитната картичка - бих я заснел и пуснал в мрежата, за да питам някой чувал ли е за вас. Но това изисква време и усилия и опираме до въпроса колко е важна истината за хората и дали биха положили необходимите усилия за нея", каза експертът.

Разказват, че по време на предизборната кампания, сред  най-популярните твърдения било, че папата одобрява Тръмп. След повече от милион прочитания станало ясно, че е фалшива новина. Повлияла ли е на хода на кампанията, на вота? Според експертите е невъзможно да се разбере. Тръмп обаче владее силата на интернет. Пише редовно в социалните мрежи и има широк достъп до хората. Сензацията лесно създава кумири - и в реалния, и във виртуалния свят.

Хотелът на Тръмп на Пенсилвания авеню е най-новият любим туристически обект във Вашингтон. Всеки идва да се снима  пред него за спомен, а Тръмп вече е в Белия дом на няколко метра от тук.

"Лично съм се срещал с него и мога да кажа, че извън екрана си е същия - не е много мил. Но успя да улови гнева и разочарованието. И хората си казаха: "Ей, човекът не е перфектен, но такива са всички политици". Това, че не лъже и всички щуротии, които каза, му осигуриха победа", коментира проф. Талан.

Над Вашингтон облаците са надвиснали ниско. Едни очакват с нетърпение  първите политически ходове на новия президент, другите още се чудят как е успял да мине между капките и да стигне до Белия дом. Като  проф. Голдгайер, признава, че му трябвали няколко часа, за да осъзнае, че избирането на Тръмп не е шега.

Проф. Джеймс Голдгайер - декан на Училище по международни отношения  към Американския университет във Вашингтон: "Хората, които гласуваха  за него бяха тежко ударени от икономиката, объркани са, безработни, те са гневни. Живеят с усещането, че Вашингтон изобщо не ги чува. Хората, които гласуваха за него, просто поискаха промяна."

Ричард  Уайц – анализатор в Хъдсън институт: "Това което си мислех, че не трябва да бъде правено, той го направи. Каза неща, които не си и  мислех, че могат да бъда казани. Беше конфликтен и, честно казано, не  мога да кажа защо спечели."

Ричард Уайц предпочита международното поле. Но и там неизвестни са много – особено между Москва и Вашингтон - фалшиви новини, кибератаки, пропаганда. Докъде ще стигнат Русия и Америка? Преди време в интернет Тръмп написа, че добрите отношения с Москва са нещо хубаво. Обяви, че ако бъде избран за президент може да подобри отношенията.

Според Уайц за България риск няма. "Те не считат България за спорно място. Трябва да сме по-загрижени за страните извън НАТО като Украйна, Грузия, Азербайджан, може би Узбекистан. Те ще имат трудности, защото разчитат на по-активна американска намеса за усилване на автономията си и независимостта си от Русия. Изглежда, че Америка няма да играе  тази роля. Не мисля, че руски войници биха нахлули в тези страни, но Русия би повлияла икономически и би подпомогнала вътрешни опозиционни групи. Виждали сме го в Грузия и Украйна", подчерта анализаторът.

Времето във Вашингтон се променя, трудно е да го предвидиш. Точно  срещу Белия дом, от другата страна на езерото е мемориалът на Томас Джеферсън – третият президент на Америка, един от бащите на нацията. Имал политически талант, владеел 6 езика, интересувал се от естествени науки и математика. Бил плантатор, фабрикант, архитект. Разказват, че веднъж Кенеди дал прием за 49 нобелови лауреати. Приветствал ги с думите, че това е най-впечатляващото събиране на талант и човешко познание, което някога е имало в Белия дом. Освен, когато Томас Джеферсън вечерял в същата зала сам, допълнил Кенеди. Джеферсън е автор на Декларацията на независимостта. Днес в Америка отново спорят за граждански права и свободи.

Тръмп взриви и отношенията с Мексико - поиска да издигне стена. Отмени споразумението за свободна търговия с тихоокеанските държави, кани се за определен период да спре достъпа на мюсюлмани от 7 страни. Смята НАТО за отживелица и очаква разпадането на ЕС. Какъв знак дава на  света?

Ричард  Уайц – анализатор в Хъдсън институт: "Знаем само това, което е казал публично, но то е противоречиво. Един ден казва, че НАТО е добър съюзник, а на следващия , че е "отживелица", но в едно е постоянен – за сътрудничеството с Русия и борбата с тероризма. Посланието, което праща към света е, че САЩ ще бъде по-малко заинтересовани от международния ред, ще бъдат по-националистически ориентирани. Той ще мери отношенията ни въз основа на натрупани ползи и цената на участието ни навън."

Джеймс Голдгайер –  декан на Училище по международни отношения към Американския университет във Вашингтон: "Големият въпрос е дали Доналд Тръмп вярва в реда, който САЩ поощрява от Втората световна война насам. Независимо дали са били демократи или републиканци, САЩ винаги са защитавали международния ред, базирайки се на демокрация, пазарна икономика, човешки права, закони. Досега Тръмп не е показал да вярва в това. Той гледа на външната политика така, както гледа бизнеса си – всичко опира до сделката. Така че в България трябва да разберете какво иска той и да се опитате да сключите сделка с него."

Ричард  Уайц – анализатор в Хъдсън институт: "Тръмп не е поддръжник на европейската интеграция за разлика от Обама, който се опитваше да осуети Брекзит. Тръмп счита, че ако ЕС се разцепи, това би било добре  за САЩ, защото вместо да работи с блок от държави, може да се договарят едностранни сделки с по-изгодни условия за Америка, а и страните могат да бъдат настройвани една срещу друга."

Помните ли думите на Оруел - "Тайната на управлението е в съчетанието  на вярата в собствената непогрешимост със способността да се извличат поуки от минали грешки"?  В едно от последните си интервюта Тръмп бе категоричен: "Светът е в безпорядък, светът е гневен." А  наблюдателите добавят: "Светът се променя."

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад