Какво знаем и не знаем за диабета

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Захарният диабет, често наричан и само диабет, е болест, при която се повишава нивото на кръвната захар. Причината може да бъде отслабена реакция на клетките към инсулина  или недостатъчното му производство в организма. Хормонът инсулин се секретира от панкреаса на здравия организъм и стимулира клетките да абсорбират глюкозата, като по този начин доставят на тялото необходимата му енергия. Когато клетките губят тази способност захарта се натрупва в кръвта и води до тежки усложнения. На практика най-разпространеното лечение е инжектирането на инсулин.

Способността на панкреаса да освобождава хормона инсулин е отркита още през 1901 г. от руския учен Леонид Соболев. Дотогава било известно, че инсулинът влияе на нивата на кръвната захар, но не се знаело как се образува в организма. 20 години по-късно канадският хирург изследовател Фредерик Бантинг в екип със студента по медицина Чарлз Бест експериментира и извлича инсулин от панкреаса на куче, а после го инжектира подкожно на страдащо от диабет куче. Нивата на кръвната захар на животното спадат до нормалното. Късметът го вдъхновява и изследванията продължават. Бантинг усъвършенства технологията и започва да прави инсулин от екстракт от панкреаса на неродени телета. През януари 1922 г. в Детската болница в Торонто за първи път в клиничната практика е успешно лекувано с инсулин 14-годишно момче, което страда от тежка форма на диабет. Момчето оцелява и състоянието му се подобрява. По-късно все повече страдащи от захарна болест пациенти доброволно се подлагат на експерименталното лечение. И до ден днешен за повечето диабетици инсулинът е еквивалент на живот.

В световен мащаб над 422 милиона души страдат от някаква форма на захарна болест. Шокиращата статистика сочи, че в България всеки 11-ти е диабетик, което означава, че заболяването е едно от най-разпространените у нас. А цели 100 хиляди са в преддиабетно състояние. Но диабетът е болест, която може да бъде контролирана. Ранната диагностика, следенето на кръвните показатели и спазването на предписаното лечение  дават добри резултати и смъртността в България намалява, което означава, че това е една от областите, в които здравната система функционира добре. Все пак диабетът е все още неизлечим, въпреки многобройните сензационни новини и огромните усилия на лекарите по света. Затова е от изключително значение да бъдем информирани и да знаем каква е превенцията на болестта.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад