Теменужка Петкова: Имаме сигурност за доставките на природен газ от Русия

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Енергийни приоритети. В студиото гостува Теменужка Петкова, министър на енергетиката.

Първият въпрос се отнася до заседание, проведено миналата седмица - на българо-руската Междуправителствена комисия за икономическо и научно-техническо сътрудничество. Досега, в последните 5 години не е имало заседание на тази комисия. Теменужка Петкова се опита да обясни предпоставките за такова заседание. Преди всичко, според нея е необходимо да има диалог, и усилена работа в работните групи в съответните министерства на двете страни. Очевидно такава организация не е имало през този период.

Съпредседатели на тази комисия от българска страна са министър Петкова и министър Лукарски, които, по думите на енергийния министър, са положили "доста усилия, за да стане факт това междуправителствено заседание и то да бъде успешно". Обсъдени са били важни и за двете страни теми, постигнати са били редица "договорености по важни теми". Тя подчерта, че в работната група по енергетика не е имало напрежение между българските и руските експерти, тъй като всички въпроси са били обсъдени предварително.

Няма никакъв спор по отношение на удължаването на живота на 5 и 6 блок на АЕЦ Козлодуй, каза Петкова.  Това е един от основните приоритети на правителството в областта на енергетиката. В тази посока диалогът с руските партньори е много добър, подчерта тя. По думите на Петкова всички мерки за изпълнението на начертаната програма вървят в определените срокове. Лицензията на 5-и блок изтича в 2017 година, а на 6-и - в 2019 година. Имаме достатъчно време, всички необходими дейности се извършват и е на лице много добър диалог със специалистите от "Росатом", увери енергийният министър. Що се отнася до финансирането АЕЦ "Козлодуй" се справя със собствени средства. Засега е рано да се каже твърдо с колко ще бъде удължен живота на блоковете на АЕЦ-а, но съгласно подписан договор ще бъде направен анализ за евентуалното му удължаване с до 60 години, добави Петкова.

Съдебният спор с руската страна във връзка с исканите 1 милиард заради спирането на строежа АЕЦ "Белене" не е бил тема на разговора с руските представители. Министър Петкова каза, че ще се изчака решението на арбитража по този въпрос.

Във връзка с газовите доставки от Русия

Петкова отхвърли спекулациите, че не се работи достатъчно по диверсификацията на източниците и на маршрутите на природен газ и припомни за подписаното споразумение за изграждането на интерконектора Гърция-Българи - проект, който е изключително важен за диверсификацията на източниците на природен газ в България и в целия район на Югоизточна Европа. По този проект в момента върви пазарен тест, а строителството трябва да започне през октомври. Той трябва да бъде въведен в търговска реализация през средата на 2018 г.

В тази посока е и концепцията за изграждане на газоразпределителен център на територията на България, допълни министър Петкова. Руската страна е запозната с тази концепция и възприема тази идея. По нея сега работи група между правителството на България и Главна дирекция "Енергетика" на ЕК. Работата й е насочена към осигуряване на съответствие от правно и техническо естество със съществуващото на европейското законодателство и Третия либерализационен пакет. Петкова се надява до края на април да има яснота за този проект. "Като един от възможните източници за доставка на природен газ, ние разглеждаме и руския газ, разбира се", изтъкна тя.

Министър Петкова увери: "По отношение на доставките на руския газ и двете страни на комисията отчетохме това, че по отношение и на транзита на природен газ нашите отношения са съвсем коректни, нормални. По отношение и на доставките на природен газ от Русия също има сигурност на доставките".

 

 

 

 

 

 

 

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад