Томислав Дончев: Спирането на обществени поръчки е косвено признание, че някой не си е свършил работата
Предаване: Панорама, 11.03.2016
Власт и правила. В студиото на "Панорама" е вицепремиерът Томислав Дончев, който от около месец отговаря за новия закон за обществените поръчки.
Вицепремиерът подчерта, че никога назад в годините темата за обществените поръчки, законодателство и практики не е била във фокуса на общественото и на политическото внимание. В отговор на реплика на водещия дали спрените поръчки са наистина форма на борба с корупцията, Томислав Дончев каза: "Чисто процедурно няма как на ужким... веднъж прекратена, една процедура, тя е прекратена и се обявява нова". Това, по думите му, е "борба с корупцията, със задкулисието, борба и със съмненията". Това е само началото, по мнението на Дончев, "доколкото не е съвсем обичайно това да се прави от политическото ръководство на държавата, а е редно да бъде ангажимент на администрацията". Той се зарече, че управляващите правят всичко необходимо щафетата да бъде поета от контролните институции и това ще стане съвсем скоро.
В този смисъл акцентът ще бъде върху т.нар. "предварителен контрол". В България има твърде голяма контролна система, която проверява обществените поръчки пост фактум, смята Дончев. Сега ще се наблегне на контрола на фаза обявление или преди процедурата да бъде обявена. С новия закон обхвата на контрола е разширен. Засилва се и мониторингът, който трябва да се изпълнява от Агенцията по обществените поръчки. "Всяка процедура, не само тази с европейско финансиране, оттук нататък може да бъде проверена дори на ранна фаза", за да бъдат избегнати грешките в аванс, добави вицепремиерът.
Със самия акт на прекратяването, призна Дончев, има косвено признаване, че съответният политически ръководител на институцията и някой от администрацията не си е свършил работата докрай. Във връзка с поставения днес от ДПС въпрос защо Борисов не си подаде оставката, вицепремиерът отговори: "Най-малкото, защото е бил така смел и решителен, че навреме да вземе мерки". Според Дончев, цел на управляващите е да убедят хората в искрените си намерения да преборят нередностите в сферата на обществените поръчки, защото това засяга начина, по който се харчат парите на данъкоплатците.
По отношение на твърденията на Симеон Дянков за наличие на картел в строителството вицепремиерът призна за "концентрация" в някои сектори на този бранш. "Има големи фирми, които на база капацитета, който имат, често печелят големи обществени поръчки." А дали това е или не е картел, би следвало да се произнесе Комисията за защита на конкуренцията, убеден е Дончев.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News