Учени разгадават какви зрелища е имало в Плиска
За какво могат да използват една арена нашите прадеди в Плиска. Какви зрелища и забавления са организирали в 9-10 век. Това разгадават в момента археолозите в Плиска, които откриха и лятна дворцова резиденция с трибуна, изцяло изградена от дърво. Следва поредната доза история от поредицата "Пътуване в миналото", разказана от Мария Чернева и оператора Красимир Стоичков.
Съвсем до дворцовия център, точно пред каменната арена – учените очаквали да намерят всичко друго, но не и още един дворец.
Андрей Аладжов - ръководител на археологическите разкопки: Първоначално открихме основи за трибуни и след като продължихме да откриваме изкопи за стени и основи на носещи конструкции, вече реших, че не може да има такива трибуни на света... Не съм се надявал, че ще открием дворец обаче. Това беше голяма изненада за нас.
Изграден от дърво, дворецът отдавна е изгнил. Учените, обаче, ясно разчитат следите му в земята.
Андрей Аладжов: В Плиска има един дървен период, когато са строяли масово по един такъв начин, ние мислехме, че този дървен период е бил само преди каменните градежи, но се оказа, че синхронно съществуват и дървени и каменни градежи. Значи дървото може да носи не повече от 2 етажа.
М. Ч. - Лятна резиденция?
Андрей Аладжов: Лятна резиденция, но пък имаме такива следи за подпори на еркери, за чардаци, т.е. имало е вътрешен двор.
М. Ч. - Е, лятна резиденция!
Андрей Аладжов: Точно, лятна резиденция.
Лятна резиденция с трибуна, от която елитът да наблюдава зрелищата на арената. Например игри, организирани по повод големи събития. Като отблъскването на арабите от Константинопол от хан Тервел. Подсказано от намереното съкровище от стъклени пулове с инкрустирани златни фигури.
Андрей Аладжов: И най-вероятно това е заграбено от арабите при тези битки с прабългарите. И то е като вотивен дар, сложено е точно в основите на това съоръжение и предполагам, че е по повод празниците на победата.
Камъните от арената подсказват и друга негова употреба. Като този, използван за езически ритуали, като гадаене по кръвта на жертвеното животно.
Андрей Аладжов: Още повече, че ние имаме тука доста намерени тризни - това са следи от жертвоприношения, погребани кучета без глави.
В края на 9 век езически церемонии насред новопокръстена България - вероятно са свидетелство за опитите на Расате-Владимир да върне езичеството. След ритуалите мястото е арена и за спорт.
Андрей Аладжов: Не може един голям средновековен град да няма едно място за спорт, за забавления, още повече че това е съвсем близко до дворците, нали.
М. Ч. - Футбол?
Андрей Аладжов: Може би футбол, може би хокей - намерихме една кънка от бедрена кост на говедо.
М.Ч. - Стига!
Андрей Аладжов: Така че тук може да се залива с вода и да се карат кънки, ако е студено.
Още повече че около камената арена има следи от дървена ограда. Освен за лед, тя вероятно е предпазвала публиката от случващото се вътре.
Андрей Аладжов: Знаем от изворите, че редовно са организирали игри с диви животни...
М. Ч. - Но не с бикове, нали?
Андрей Аладжов: Не, но тогава са били зубрите. Точно това се шегувахме, че ако това е арена за хокей на лед отборът се е казвал Плиска-зубърс, защото открихме доста кости от зубри тук.
Камъните от варовик, мергели и мрамор са започнали да се ронят. Затова в най-скоро време арената ще се сдобие със специален навес. Едва ще го дочака и самия археолог, който иска да провери данните от георадара за кухини под камъните. Какво например се крие под този, с надпис Токту, името на един от българските ханове. Но повечето от камъните са станали арена на средновековни графити. Драсканици, вероятно на скучаеща стража.
Андрей Аладжов: Eто тук може да се види схематично човече нали ...ето тук има едно ботушче много изящно ..ето тук има една дама - играта дама, която се повтаря на още 5 или 6 места... Този е един от най-интересните камъни и е наситен с различни символи - имаме над 5 вида различни кръстове. Само тук на това място... Това е модел, малък модел на църква.
115 години след откриването на Плиска от Карл Шкорпил голяма част от историята й още е под земята. Но дори и тази, добре проучена и описана, се налага сега да се разчисти и преоткрие за публиката. Като архиепископската резиденция до голямата базилика. Занемарена и обрасла, затова и невидима до сега.
Мария Чернева: Ето това е един 30-годишен орех много точно датира времето, в което тази част тази логика е била зарязана на произвола на природата.
Разчистенните буренаци разкриват друга сензация от преди десетилетия – четири каменни саркофага.
Проф. Павел Георгиев - археолог: Ами тогава те бяха намерени запечатани с тези тежки монолитни капаци подмазани с хоросан даже се виждат още следите и се очакваше, че ще се намерят гробове с много богати погребални дарове. Донякъде това се осъществи, в по голяма степен -не. Защото в трите саркофага тези които се пред нас, не дадоха нищо тъй като това е характерно за християнскипогребален обред, където не се поставят никакви вещи, по принцип.
М. Ч. - Но поне останки?
Проф. Георгиев: Човешки останки, да.
А този четвърти саркофаг, който е по ранен ...той вече беше със скъп инвентар - колан със златна тока и сребърни окачалки, нож. За първи път от десетилетия се разкриват и основите и на първия дидаскалион или училището, в което учениците на Кирил и Методи са обучили на глаголица първите духовници.
Проф. Павел Георгиев: 886-7 година тук в Плиска пристигат учениците на Методий - Климент, Наум и други чиито имена не знаем и които следващата в година буквално, с подкрепата на княза получават възможността да сменят дейността на школата, на скриптория или на дидаскалиона да започне той да функционира като първо славянско книжовно и просветно средище.
За първи път се разкрива и реставрира и този свещен за християните кладенец.
Проф. Павел Георгиев: Той е една реликва от времето преди покръстването и непосредствено след това. Всъщност той отразява всички етапи на българската християнизация.
Според сегашните планове кладенецът трябва да стане отново действащ и с водата от него да се правят кръщенета в оригиналния басейн, който предстои да се разкрие. И около базиликата отново да се върне силата на християнската вяра и живот, залязъл през неумолимите векове.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News