В кадър: "90 градуса южна ширина"

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

"90 градуса южна ширина" е документалният филм от поредицата "В кадър", който ще бъде излъчен този понеделник. Филмът разказва как първата българска експедиция стъпва на ледения континент преди 25 години и още за трудностите, успехите, научните открития и приносът на проф. Христо Пимпирев. Емоционалният заряд от достигането на Южния полюс и журналистическият поглед на Цветелина Атанасова са обединени във филма. Негов режисьор е Милан Кузов. Часове преди неговото излъчване в историята ни въвежда репортерът Габриела Гаврилова за "Денят започва".

90 градуса южна ширина са координатите на Южния полюс - най-южната точка на планетата. Авторът на документалния филм проф. Христо Пимпирев не е първият стъпил там, но е първият българин, поставил националния трибагреник.

"Само за 10 секунди като обиколиш тази точка, правиш околосветско пътешествие и действително това е един много силен момент от цялата моя изследователска кариера на Антарктика", сподели проф. Пимпирев.

Неговата лична история, свързана с Южния полюс, започва преди 25 години и е разказана във филма.

"В този филм се разказват първите стъпки, как ние - една малка група млади преподаватели от Софийски университет, без да знаем с какво сериозно начинание се наемаме, тръгнахме да правим експедиция за Антарктида по случай 100-годишнината тогава на СУ. Това беше преди 25 години", спомня си проф. Пимпирев.

След четвърт век усилия на нашите учени на континента на българската полярна база, която се намира на 3000 километра от Южния полюс, днес работят учени от 30 държави от цял свят. А откритията на българските учени имат основно място във филма.

"Най-главните научни проблеми, които са в момента, това е да се изследват климатичните промени, които касаят всекиvlcsnap-2014-04-07-08h11m45s33 един от нас. Ние работим по много сериозни международни проекти, това е показано във филма, каква е научната ни програма, как българи се включват в най-новото направление - това е микробиологията, където се извличат микроорганизми, които отделят субстанции, от които се правят лекарства. Тези микроорганизми живеят само там, при тези уникални условия, вече има патентовано от тези субстанции на лекарство против рака. А една много млада българска биоложка пък откри субстанция, от която могат да се направят нови антибиотици", разказа още проф. Христо Пимпирев.

2015 година България е домакин на Консултативно съвещание на държавите по договора за Антарктика.

"Тук ще дойдат представители от над 40 държави от цял свят, над 1500 души висши дипломати, външни министри, специалисти по екология. Тук ще се разискват всички най-важни аспекти, които касаят съдбата на този континент, правните аспекти, как за в бъдеще ще бъде построен режима за експлоатация на много богатите полезни изкопаеми на този континент. В момента има един мораториум върху тяхната експлоатация, тъй като всяка една експлоатация е свързана с промени в екологията, замърсяване на околната среда, но рано или късно те ще започнат да се експлоатират и ще носят печалби, включително и за България. Именно тези държави, които са постоянни членки на този договор, сред които е България, които ще се съберат догодина в нашата страна, те ще решат кога този мораториум да отпадне", обясни проф. Пимпирев.

Голям е интересът към българската полярна база. За последната българска експедиция 90 чуждестранни туристи са посетили нашата полярна база. Туризмът също се развива през последните години.

"Аз съм щастлив, че ние сме там, защото това е континентът на бъдещето, континентът на младите, не случайно имаме Асоциация на младите полярни изследователи, които ще вървят по нашите стъпки и България все по-сериозно ще присъства на този континент и нашето знаме е здраво забито на остров Ливингстън, където е българската полярна база", заяви проф. Пимпирев.

Най-скъпият спомен, който проф. Пимпирев има от едно посещение на Южния полюс е знака на континента Антарктида.

"Най-скъпият спомен, който имам от посещението на Южния полюс, това е този знак континента Антарктида и 90 градуса юг, които са координатите на Южния полюс. Всяко нещо, което можеш да си донесеш оттам няма да се запази, но това ще ми остане за цял живот. На полевия лагер, от където се тръгва за Южния полюс, има американец тату майстор на Хавайските острови, там се бяха събрали хора от цял свят", разказа проф. Христо Пимпирев.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад