В очакване на 2017: равносметките

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Равносметки и прогнози за света с журналистите - международници Николай Конакчиев и Мохамед Халаф.

За Николай Конакчиев изминаващата година е на тревога и надежди, а Мохамед Халаф я определя като годината на катастрофите и на ислямизацията.

За примирието в Сирия Мохамед Халаф оцени като успех прекратяването на огъня, което е резултат от сближаването на позициите между Русия и Турция, както и от това, че Ердоган е притиснат отвътре и отвън. В резултат от тази сделка Алепо беше презет от силите на Башар Асад и тези, които го подкрепят. Трудно може да се прогнозира дали това ще продължи като примирие, каза анализаторът, защото в самото споразумение има изключване на една организация, която всъщност е Ал Кайда - тя има много бойци и контролира много райони край Алепо и край самата столица Дамаск. Изключени от това споразумение са също много важни играчи - САЩ, Саудитска Арабия и Катар, които играят важна роля в този конфликт. Според Халаф това се дължи от намесата на Иран в 4 арабски държави и създаването на шиитски анклави с въоръжени групи и милициии. Това породи реакциите на сунитските държави. Журналистът е убеден, че в момента, след 100 съществуване, се наблюдава разпад на арабските държави, след което следва преначертаване на граници.

Как да бъде подреден пъзелът в Сирия? Според Конакчиев важен пропуск на споразумението за Сирия е, че ООН не е била включена в него. Друг решаващ момент в споразумението е, че гаранти на изпълнението ще бъдат Турция и Русия, а в днешно време, смята журналистът, трудно някоя държава може да бъде гарант за мира в този район. Анализаторът подозира, че това споразумение е било предварително замислено като голяма пропагандна акция, за да се разчуе.

Двамата анализатори се обединиха около мнението, че в Сирия и в Ирак се отива към разпокъсване на територията и образуване на няколко държави.

За отношенията между Русия и САЩ в контекста на последните събития след като Вашингтон обяви, че чрез хакерски атаки Москва се е намесила за подмяна на вота при президентските избори, Конакчиев очерта като основен фактор за избора на Тръмп особеностите на американската избирателна система. Що се отнася до обявяването за персона нон грата на 35 руски дипломати, журналистът смята, че по-интересен е ходът на Путин, който не предприе огледални мерки, а заяви, че ще изчака встъпването в длъжност на новоизбрания президент и в този смисъл "надхитри Обама".

Още от равносметките за изминаващата 2016 година вижте във видеооткъса.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад