В очакване на евроотговора на гръцкия референдум

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

За Гърция след референдума за евентуалното приемане на споразумението с кредиторите ѝ в студиото на "Денят започва" говориха евродепутатите от ЕНП - Андрей Ковачев от листата на ГЕРБ и Светослав Малинов от листата на Реформаторския блок, и Георги Пирински - евродепутат от ПЕС от листата на БСП.

 vlcsnap-2015-07-06-09h21m31s9През втората половина на 2014 Гърция беше тръгнала към растеж при правителството на Самарас, като дори беше една от най-бързо развиващата се икономика в Еврозоната. След изборната победата на Ципрас, обаче, страната влезе в спирала на хаос - започна преговори и в техния край реши да пита хората. Това е прехвърляне на отговорността, каза в началото на коментара си Андрей Ковачев. "Когато живееш няколко десетилетия на заем, идва време да го върнеш. На доброто се свиква бързо, но трудно се връща обратно... Правилата трябва да бъдат спазвани", добави той.

vlcsnap-2015-07-06-09h02m37s101Според Светослав Малинов европейските правителства добре разбират радостта на гърци заради резултата от референдума, но не я споделят. Той отбеляза, че изходът от допитването е напълно естествен след като "на длъжниците се дава възможност да гласуват срещу кредиторите". "Този референдум показва на ЕС, че гръцките граждани не са в състояние да подкрепят правителство, което да извършва реформи или казано по обратния начин - те дадоха мандат на гръцкия премиер да не извършва реформите, които са залегнали в това споразумение", каза Малинов и добави, че парите, които Гърция дължи са дадени от правителства, които са взети от гражданите си. В този ред на мисли евродепутатът запита риторично какво ще стане, ако се направят поредица от референдуми в страните, най-големи кредитори, дали да бъде опростен гръцкия дълг от 50 млрд. евро.

 vlcsnap-2015-07-06-09h10m48s223Георги Пирински заяви, че в европейските структури правилно се разбира значението на резултата от референдума. Той цитира лидера на социалистите в Европарламента Джани Питела, който снощи е заявил, че волята на гръцкия народ трябва да бъде уважена и че това е сериозен урок не само за гръцките управляващи, а и за останалите страни-членки на ЕС. "Има жесток срив на равнището на живот на масата гръцки граждани и изпадане в отчайваща бедност", отбеляза евродепутатът-социалист и добави, че трябва да се подновят преговори без забавяне с "нов дух на реална солидарност, на реално сътрудничество с очакването, че гръцкото правителство ще дойде на преговорите с достатъчно сериозна позиция", а някои министри и кредитори "ще се откажат от крайната закостенялост, от националния егоизъм и от вътрешни политически игри".

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад