Видинското село Арчар се увеличава

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Със 130 души е се е увеличило населението на видинското село Арчар за пет години. Селото е най-голямото в областта и единственото, в което населението нараства. Регионът е най-бързо намаляващият и най-застаряващият в страната.

В село Арчар, където сега живеят 2 500 души, от началото на годината са родени 30 деца. За разлика от региона, където населението застарява, младите са повече.

Венелин Атанасов, кмет на с. Арчар: „В последните месеци така да се каже, може би половин година… селото се разраства от тази гледна точка, че има много хора в чужбина и някои от хората се връщат понеже и там няма работа“.

Заради новопостъпили е открита нова група в детската градина. Над 320 са учениците в местното училище.

Ширин Шахин, директор на СОУ „Христо Ботев“, с. Арчар: „През тази година имаме 8 до 10 деца, дошли от чужбина. Родителите им са работили в Гърция, Испания основно, които са придошли... Роми са в по-голямата си част, по-голям процент.“

В Арчар живеят в разбирателство, в четири махали.

„Едната е ромската махала, другата е влашка, турска и българите къде са“, каза мъж от ромската махала.

„Ромската махала е най-многолюдната, но е спокойна…Те си  имат своите навици там… Българското население ги изтърпява, когато правят своите сватби тука - едни големи, пищни“, каза жена на автобусната спирка.

„Тука в селото се уважаваме всички. Не се мразим“, каза мъж от ромската махала.

Селото е на мястото, където е била Рациария, някогашна столица на римската провинция, а сега център на иманярски набези. Местните хора обаче не търсят причина в миналото защо селото се разраства.

„Има причина, защото те много от чужбина се завърнаха, които останаха без работа и се връщат с цялото семейство“, каза жителка на селото.

„Много е хубаво щото е голямо селото и да се случват такива неща, да се завръщат, защото се обезлюдяват много села. Поне нашето сме го запазили, продължи тя“.

В училището се опитали да помогнат за работа като научат децата на  занаят. Поради липса на база, паралелката, която имало за хлебари и сладкари, била закрита.

Ширин Шахин: „Не получават професия, което е в минус за нашите деца, защото  те като социално слаби не могат да си позволят да отидат да учат в съседния град.“

Сега в училището привличат децата с музика, имат и собствен оркестър. Вече репетират за коледния концерт, а със сигурност публика ще има.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад