Внушение или реално въздействие има смяната на часа върху организма
От 3 часа на 27 март е в сила лятното часово време, след като по традиция в последната неделя на месеца се местят с час напред стрелките на часовника.
Вече сто години в Европа се практикува въвеждането на лятното време с идеята, че така се използва по-ефективно естествената слънчева светлина и освен че се използва по-добре работната ръка, се пести електроенергия.
В медицината сънят се разглежда като жизненоважна функция, заяви д-р Цветеслава Гълъбова - психиатър. Затова д-р Гълъбова е категорично против икономическата ефективност да стои пред здравните неблагополучия. „В медицината, винаги когато се започне лечение, се преценява съотношението полза – риск. Според мен тук рисковете са много повече от икономическите ползи. Даже и да са грамадни тези икономически ползи, когато това се плаща с човешко здраве, е неоправдано", коментира тя.
Съвети как по-лесно да се справим с промяната на времето даде кардиологът доц. Сотир Марчев. „За да се преборите с този един час сън, който ви липсва, трябва да се наспите. За да се наспите, трябва да си легнете по-рано. Като си легнете по-рано, за да заспите, а да не се въртите в леглото, трябва преди това да сте се уморили. Затова днес, утре, вдругиден наблегнете на физическата активност", поясни той. Вторият съвет, според него, е хората да ползват градския транспорт, вместо автомобил, понеже шофьорите са недоспали и катастрофите нарастват. Третият съвет е родителите да си водят децата на училище. „Най-гадното на въвеждането на лятното часово време е, че зачестяват транспортните инциденти с ученици, отиващи на училище", каза доц. Марчев.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News