Все повече деца с говорни проблеми

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Необходимо е да бъдат създадени центрове, в които децата с аутизъм да бъдат консултирани и с тях да работят различни специалисти, смятат логопеди в Благоевград.

Доц. д-р Стоян Везенков, ЮЗУ: Родителите просто обикалят специалисти, което е недопустимо, ефективността пада на всеки един от специалистите много. Сериозните проблеми са, че няма центове, които комплексно да обслужват този сериозен проблем. Друга болка, която е моя лична, наскоро ставаше въпрос с един професор по клинична психология дайте ми ерготерапевт. Това е другото нещо, което липсва в България.

Според логопеди родителите трудно приемат, че децата им имат проблем.

Радостина Костова, логопед: За жалост една голям част от родителите прибягват към нашата помощ в късен етап. Има тенденция и много често родителите мислят, че детето трудно проговаря и няма никакъв друг проблем. Хубаво е да се търси нашата ранна намеса, родителите да искат повече мнения.
Александър Балев, дир. Дирекция „Социално подпомагане": Примерът, който се даде, че 4 години едно семейство се съпротивлява не тръгва да работи по същността, а тръгва да намери знахари и баячки, но да отрича.

При децата с говорни проблеми е важно да се започне работа със специалист още в ранна детска възраст.

Радостина Костова, логопед: За жалост не във всички детски градини има логопеди , надяваме с течение на времето да се осъзнае нуждата от логопедична помощ и във всички детски градини и училища да има по 1 логопед. За жалост един логопед не може да обхване всички деца в детската градина. И не винаги помощта е достатъчна.

Логопеди от Югозападния университет в Благоевград работят безплатно, както с деца с говорни проблеми, така и с възрастни.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад