Възможна ли е европейска минимална заплата - коментар на бизнеса и синдикатите

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Красимир Дачев заяви, че ще се унифицира методиката за определяне на минимална работна заплата. Той обаче беше категоричен, че номиналът не може да бъде еднакъв в България и в Люксембург по различни причини. Една от тях е, че като се вземе предвид коефициентът на производителност на труда, заплатата в България ще падне много в сравнение с люксембургската, германската или която и да било западна минимална заплата.

От своя страна Ваня Григорова подчерта, че това е производителност на работодателя, а не на труда, защото основната част от факторите, които определят доколко едно производство е ефективно и рентабилно, са в ръцете на работодателите и бизнеса. Според нея европейска минимална работна заплата в смисъла, в който го приема българският гражданин, е невъзможна. Тя обясни, че разбирането на хората е, че някой от Брюксел може да каже, че в България от този ден нататък минималната заплата ще е 1000 евро. Григорова беше категорична, че това не може да стане. "Може наистина да се определят някакви правила, но и това е много трудно, тъй като знаем, че Международната организация на труда има конвенции, с които определя кои фактори би трябвало да определят минималната работна заплата", поясни тя и допълни, че след три или четиригодишни преговори синдикатите и работодателите у нас не могат да се разберат какви точно да са тези показатели и как да бъде определен механизмът, по който да се формира минималната работна заплата.

Красимир Дачев, заместник-председател на Българската търговско-промишлена палата: Г-жа Григорова е права, че до голяма част ние сме виновни за тази производителност на труда, защото нашите работници като отидат в чужбина, не работят по същия начин. Там работят много повече.

Красимир Дачев подчерта, че неговите работници не са членове на синдикатите и по негови наблюдения напоследък във всички компании в IT сектора никой не говори за синдикална дейност.

Красимир Дачев, заместник-председател на Българската търговско-промишлена палата: Според нас административното налагане на каквато и да било заплата е грешка, защото при нас много често нашите минимални заплати са много по-високи от тези, които налага държавата. В последните 10 години най-бързо растящото перо в българската икономика са работните заплати.

Ваня Григорова подчерта, че България е на дъното в таблицата по ръст на работни заплати. Стандартът на живот зависи от покупателната способност на гражданите, а покупателната способност зависи от заплатите, защото ние масово не сме предприемачи, а работници. Тя беше категорична, че регулация трябва да има. "Тази регулация трябва да е малко по-задължителна от конвенциите на Международната организация на труда. В рамките на преговорите за определяне на механизма за минимална работна заплата ние искахме да бъдат отчетени и нуждите на семейството при определяне на минималната работна заплата. Работодателите категорично отказаха, но това е неевропейско поведение", каза още тя.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад