Възторгът и равносметката на един исторически акт
Независимостта на България - 30 години след Освобождението...
Документален филм
Сценарий: проф. д-р Милчо Лалков
Режисьор:Андрей Алтъпармаков
Оператор: Стефан Алтъпармаков
"Възторгът и равносметката на един исторически акт" представя документална хроника от Следосвобожденската история до международното признаване на независимостта на България.
ИСТОРИЯ
30 години след Освобождението България реално не е свободна и равнопоставена държава, а васално княжество на Османската империя и българският княз е васал на султан Абдул Хамид II.
По силата на това положение България не е призната за международноправен субект, не може да изпраща свои делегации на конференции и конгреси, няма право да обмитява стоките от Великите сили, Българският съд не може да осъди поданик на Велика сила, извършил престъпление на наша територия и т.н.
Освен това в Южна България съществува компанията "Източните железници", която формално е собственост на Османската империя, но фактически е германско-австрийска, управлявана от барон Хирш .
Въпреки безправния статут през тези години страната преживява възход - стопански, политически и културен. Но за да стане равнопоставена държава, България трябва да получи истинска независимост с официално признание, ако успее да оцени правилно момента в хода на преплитащи се геополитически интереси между Германия, Турция, Австро-Унгария...
Един български дипломат изважда публично несправедливостта. Чужди интереси и намерения се объркват на картата. С посредничество на Британската империя започват преговори, Високата порта иска България да плаща голям данък, княз Фердинанд разговаря с император Франц Йозеф, министър-председателят Александър Малинов казва, че "независимост не се откупува", Русия предлага сделка....
Официално, в международната политика Независимостта на България е призната на 6 април 1909.
След обявената независимост, през 1911г., Петото Велико народно събрание приема нова българска конституция, известна като "Сребърна Конституция". Сред най-важните промени са замяната на думите "княз" и "княжество" с "цар" и "царство". Владетелят получава правомощието да сключва самостоятелно международни договори.
Обковът на "Сребърната Конституция" е висока проба сребро, с инкрустация на скъпоценни камъни и позлатен герб на Царство България, изработен в Берлин. Текстовете са изписани от известен столичен калиграф - Димитър Перфанов.
На последните страници са подписите на всички депутати, участвали в гласуването на Конституцията на Царство България.
*22 септември е обявен за официален празник с решение на Народното събрание от 10 септември 1998 г.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News