Йенс Столтенберг: България може да осигури по-тясна връзка между НАТО и ЕС

Предаване: Панорама, 26.05.2017

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Бойко Василев: Г-н генерален секретар, здравейте от София.

Йенс Столтенберг: Здравейте от Брюксел.

Бойко Василев: Как оценявате първата среща в НАТО с президента Тръмп? Той продължава ли да смята, че НАТО е отживелица?

Йенс Столтенберг: Президентът Тръмп категорично заяви, че НАТО има много голямо значение като военен съюз в един по-опасен свят, в какъвто живеем. И аз приветствам ангажимента на Съединените щати към НАТО. Видяхме го у президента, видяхме го у целия му екип в областта на сигурността. Те ясно заявиха, че подкрепят нашата колективна отбрана. Същевременно президентът ясно подчерта, че очаква европейските съюзници в НАТО да се активизират и да поемат справедлив дял в НАТО. Добрата новина е, че ангажиментът на Съединените щати е не само на думи, но и на дела. Съединените щати сега влагат повече средства в европейската отбрана. От много години насам не е било така. Те увеличават присъствието си.

Бойко Василев: Успяхте ли обаче Вие и президентът Тръмп да убедите съюзниците да отделят повече средства за отбрана, защото не всички бяха въодушевени да го сторят?

Йенс Столтенберг: Всички съюзници в НАТО участваха в нашата среща на върха през 2014 година. Там всички заедно взехме решение и се ангажирахме да се спре съкращаването на отбранителния бюджет, след това да се пристъпи към постепенно увеличение. Така че в крайна сметка да се стигне до 2% от БВП и аз съм окуражен от това, че вече сме стигнали повратна точка. След толкова години намаляване на отбранителните бюджети, Съединените щати и Канада започнаха да увеличават средствата. Така е и с България. Аз приветствам категоричния ангажимент на президента и на правителството да се инвестира в отбраната и да се даде още по-голям принос към НАТО и споделената ни сигурност. Аз смятам, че е изключително важно да разберем, че ние не искаме нова Студена война. Ние не искаме нова надпревара във въоръжаването. Когато НАТО инвестира в отбраната, не трябва да забравяме, че той е отбранителен съюз, това, което прави е пропорционално. Ние не искаме да провокираме конфликти, а да ги предотвратяваме, да запазваме мира. Това правим през последните 70 години.

Бойко Василев: И все пак, г-н Столтенберг, когато се каже загриженост за сигурността, европейците разбират тероризъм, какъвто беше ужасяващата кървава баня в Манчестър. Може ли НАТО да се пребори с тероризма?

Йенс Столтенберг: Да. НАТО може да се бори с тероризма и същевременно той не е единственият отговор на тероризма. Трябват ни широка гама от средства, трябват ни работа на правоохранителните органи, политически, дипломатически средства, трябват ни и военни средства, за да можем да отстраним голяма част от причините за съществуващото положение. Затова и НАТО участва в глобалната коалиция за борба срещу ИДИЛ/ДАЕШ и оказваме пряка подкрепа с нашите самолети АУАКС и с нашите сили, за да се води борба с ИДИЛ/ДАЕШ. Нашето присъствие в Афганистан, където участват и български войски, също е принос към борбата с тероризма, защото не бива да допуснем Афганистан отново да се превърне в безопасно убежище за международните терористи. НАТО прави много за споделяне на разузнавателни данни, особено по отношение на чуждестранните бойци и всичко това е важна част от глобалната борба с тероризма.

Бойко Василев: И като говорим за България, България поема председателството на Европейския съюз догодина. Това променя ли ролята на България в НАТО?

Йенс Столтенберг: Формално, разбира се, не се променя ролята на България в НАТО, но по такъв начин България става още по-важен съюзник в НАТО, защото България може да осигури по-тясна връзка между НАТО и Европейския съюз. И аз приветствам ясното намерение на България, което тя декларира, да включи сътрудничество между НАТО и Европейския съюз като важен въпрос в дневния ред на своето председателство на Европейския съюз. Категорично вярвам, че ни трябва по-тясно сътрудничество между НАТО и Европейския съюз и аз приветствам европейската отбрана до толкова, доколкото тя не дублира, а допълва всичко, което върши НАТО. Нуждаем се от силни институции във времена на несигурност. Трябва ни силен Европейски съюз със силно НАТО, които работят заедно.

Бойко Василев: Именно в черноморския район Русия и НАТО се доближават най-много един до друг. Дори бойните им самолети се доближават. Може ли изнервянето да доведе до произшествие? И какво роля може да изиграе България?

Йенс Столтенберг: Преди всичко приветствам приноса на България към нашето регионално присъствие в Черноморието. Вие участвате в новата бригада, която ние създаваме със седалище в Румъния. България участва, но участва и с военноморски патрули в Черно море. Това е част от присъствието на НАТО в черноморския район. Нуждаем се от по-голяма прозрачност и предсказуемост на военни действия в Черно море и други части на Европа, особено по отношение на военните учения. Трябва да не допускаме такива произшествия, като например свалянето на руския самолет на турска територия през 2015 година, или пък опасни ситуации в Черно море или Балтика. НАТО работи поради това с Русия, по диалога ни с Русия. Ние се нуждаем от подобряване на механизмите за намаляване на риска, за повече прозрачност, за проверки на военните учения, за да се намали рискът от инциденти и произшествия. Аз съм сигурен, че ако все пак се случи някакъв инцидент или произшествие, те няма да излязат извън контрол, за да се ескалира опасно ситуацията.

Бойко Василев: Това беше първата среща на върха в НАТО за българския президент и министър на отбраната. Съзряхте ли у тях решителност?

Йенс Столтенберг: Изцяло. Бях много впечатлен и от двамата. Българският президент направи изказване на вечерята. Много убедително, много ясно послание отправи за ангажимента на България. Говори за значението на НАТО и за подкрепата на България за отбраната и диалога. Русия е наш съсед, тя е тук и ще остане тук и ние трябва да работим за укрепване на отбраната си, но и за развитие на по-тясно сътрудничество с Русия. Според нас отбраната е най-добрият начин да се опази мирът. А мирът и сигурността са основата за икономическата стабилност, развитие и благополучие за България и за другите страни. Президентът остави отлични впечатления у всички с чудесната реч, която произнесе.

Бойко Василев: И един последен въпрос, г-н Столтенберг. Дезинформацията и фалшивите новини представляват ли част от загрижеността за сигурността за НАТО?

Йенс Столтенберг: Ние сме загрижени от това, че има много пропаганда, дезинформация, неистини, които се появяват в различни медии и ние трябва да се противопоставим. Но нашият отговор на пропагандата не е повече пропаганда. Нашият отговор на пропагандата е истината, защото ние вярваме във фактите. Ние вярваме, че в крайна сметка истината ще възтържествува. И ние представяме фактите, ние представяме информацията такава, каквато е, когато се сблъскваме с дезинформация и пропаганда. Много важно е да се подчертае ролята на медиите, на журналистите, на независимите медии. Те трябва да задават трудните въпроси. Трябва да проверяват фактите, за да могат да помогнат да се води борба срещу дезинформацията, която ни залива в много страни-съюзници на НАТО днес.

Бойко Василев: Благодаря Ви, г-н генерален секретар за интервюто.

Йенс Столтенберг: Благодаря Ви!

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад