Юлия Вревска
Руска баронеса остава завинаги в България...
Историческа драма
Сценарий: Семьон Лунгин, Стефан Цанев, Никола Корабов
Режисьор: Никола Корабов
Оператор: Вадим Юсов
Музика: Тончо Русев, Владимир Василиев
Художници: Валерий Филипов, Мария Иванова, Никола Николов
В ролите: Людмила Савелиева, Стефан Данаилов, Регимантас Адомайтис, Коста Цонев, Анатолий Солоницин, Юрий Яковлев, Лидия Терлецка, Владислав Дворжецки, Алексей Петренко, Емилия Радева и др.
Една от видните петербургски красавици, на която Тургенев посвещава едно от своите стихотворения в проза, спасява живот по време на Руско-турската освободителна война. Рано овдовяла, графиня Вревская влага всички свои средства в организацията на доброволчески санитарен отряд и самата тя помага като милосърдна сестра на фронта.
1877-1878 година, навечерието на Руско-турската освободителна война. Младата и красива баронеса Юлия Вревская току-що се е завърнала в Петербуг от Париж, където се е срещнала с Виктор Юго и Тургенев. Вревская живее в атмосфера на идеализъм и възвишени идеали, характерни за прогресивната руска интелигенция.
В Петербург се среща с художника Верешчагин, който я запознава с българина Карабелов. Кратките срещи на Вревская и Карабелов поставят началото на голяма любов, извисена до саможертва.
Младата жена не се поколебава да тръгне по пътя на военните колони, когато се обявява войната.
Бляскавият светски живот остава в миналото. Карабелов умира. Юлия Вревская преминава през всички ужаси и мъки на войната.
През 1878г., заразена от коремен тиф, умира в град Бяла - тленните й останки остават завинаги в българските земи.
Награда за женска роля на Людмила Савелиева и Наградата на Общонародния комитет за българо-съветска дружба - Варна /1978/;
Наградата за сценография на Мария Иванова от Съюза на българските филмови дейци /1978/.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News