В студиото на „Денят започва с култура“ се проведе дебат за архитектурата, градоустройството и визуалната среда около нас. Поводите за тази дискусия са най-малко три - новостите и проблемите в градоустройството, в градската среда и архитектурата, обществената позиция на организацията „Група Град“ срещу длъжността „главен архитект“, както и новата книга „Преобразуване на градското пространство“. Нейната авторка – Василена Ганковска, худ. Лъчезар Бояджиев, гл. арх. на София Петър Диков и архитектите Пламен Братков и Ивайло Петков взеха участие в този дебат.
Вчера Братков и Петков излязоха с радикално становище, че има системна грешка в управлението на града и длъжността „главен архитект“ е част от грешката.
„В момента, когато възникне някакво намерение от страна на общината или на кмета, то бива облечено в отговорност единствено и само на една институция в момента. Затова тръгнахме да търсим как тази институция взима решение. И наистина, когато се появи политическо намерение, следва задание, конкурс евентуално в най-добрия случай, журиране, одобрение, съблюдаване и резултат, който обаче не е добър. Затова тръгнахме да питаме къде в целия този процес стоят хората и отговорностите… Да, всичко е законно устройство, проблемът е, че няма градоустройство“, обоснова позицията си Братков.
Петков също изрази своята гледна точка: „Най-големият проблем на управлението на София е думичката „главен архитект“, защото той е по-архитект от останалите. Тогава независимо кой е човекът на този пост, той консолидира пирамидалност, а около него се завъртат множество спирали от политически и икономически интереси, които няма как да повлияят на резултата“.
„Главният архитект има много повече отговорности, отколкото права. Решенията не се взимат от главния архитект, а от демократично избрани колективни органи, какъвто примерно е общинският съвет. На сесия на общинския съвет се приемат всички разработки, които се правят по мои доклади наистина, но се приемат от колективния орган, който го е определила нашата конституция и който управлява града“, обясни гл. арх. на София Петър Диков.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News