За границата между личната и медийна свобода
Определен тип медии и формати продават чужд живот, а това е опасна стока и в много отношения забранена. Въпросът е дали има легален начин това да става и в този план има и европейски препоръки на Съвета на Европа, има и много ясни професионални правила, изработени след дълги дебати. Това каза в "Денят започва" председателят на СЕМ Георги Лозанов в разговор за личната и медийна неприкосновеност на известните личности.
Трябва да се прави разлика между любопитство и интерес. Интересът към публичните личности трябва да е обществено значим, това, което се разкрива от личния им живот, трябва да е важно за обществото, продължи медийният експерт. Публичните лица на публични места могат да бъдат снимани, но ако знаят, че са снимани или че могат да бъдат снимани. Това ни отвежда до въпроса за употребата на скритата камера и скрития микрофон, които се използват за разкриването на престъпления или най-малкото на някакви нарушения, но при условие, че нямаш друг начин да кажеш това, което искаш да кажеш, отбеляза той.
СЕМ взе решение да обърне внимание на тази тема, припомни Лозанов и сподели за усещането си, че "група публични лица, особено свързани с шоуто, са на ръба на нервна криза от усещането, че непрестанно някой следи личния им живот и извлича от там различни факти и детайли, които те не биха искали да се разпространят, а често пъти се и фалшифицират". Това, което се вижда на екрана, може да бъде санкционирано от СЕМ, останалото са извънекранни отношения и са въпрос на съдебна практика. Важно е къде съдът поставя границата, защото всеки случай е специфичен, коментира още председателят на медийния регулатор.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News