Реставрират лъвовете от Лъвов мост
Предстои реставрация на лъвовете от столичния Лъвов мост. В "Денят започва" репортерът Юлия Стефанова ни припомни кога и как е създаден мостът и ни срещна с Петя Пенкова и Марин Марков - ръководители на екипа от реставратори.
Строителството на емблематичния Лъвов мост започва през 1889-та година. Идеята е на Христо Груев Данов, който искал да увековечи паметта на загиналите за свободата на България.
"Краят на 80-те години на 19 век Общинският градски съвет взема решение на мястото на стария Шарен мост, който се намира над река Владайска, да се построи нов каменен мост в памет на загиналите за свободата на България борци. Преди Освобождението на това място са се правели великденски събори и доста екзекуции . И специално общината за тях тогава е организирала международен конкурс и в този конкурс са били поканени няколко френски фирми, но договорът е сключен с австрийската фирма "Ваагнер", която е изпълнила металната пластика. Това е един истински дебют за тази фирма на българския пазар и по-късно те й възлагат тя да изпълни и други обекти. Тя е изпълнила и Желязната църква "Св. Стефан" в Истанбул", ", разказва инж. Борис Чилев - заместник-директор на "Музей за история на София"
Лъвовият мост е открит официално през 1891-ва година. Дължината му е била 26 метра, а ширината 19. Освен възхищение обаче, монументите предизвикали и догадки - защо лъвовете са без езици.
"Тъй като за построяването на моста са изразходвани около 260 хиляди тогавашни лева, се говори, че това е доста висока стойност и тогава софиянци са недоволствали, че това е разточителство и е тръгнал един виц, че те са направени без езици, за да не може да кажат колко пари са похарчени за изграждането на моста", обяснява инж. Чилев.
А за реставрацията на моста сега Общината ще похарчи около 300 хиляди лева.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News