За малките каратисти
В следващия материал ще ви покажем един инструктор по карате, който се отдал на работата с деца. Взаимопомощ, защита и толерантност – това са част от качествата, които Белла Станева предава на своите ученици. Нейният клуб в момента работи по проект наречен "Път към толерантност". Наш екип присъства на една от редовните тренировки на клуб Ронин 11 в столичното 122 училище Николай Лилиев.
Белла Станева влиза за първи път в зала по карате, когато е едва на седем години. С усилени тренировки и воля успява да вземе черен колан. Вече 26 години се занимава активно с този спорт. Споделя, че с голямо желание предава на своите ученици страстта към каратето. Нейният клуб преподава и на глухи деца, които това лято са участвали в Олимпиада.
– На какво ги учите?
Белла Станева, инструктор по карате: "Първо да могат да се защитават. Да бъдат толерантни. Никога да не нападат. Те добре знаят, че това е извън етиката на карате. Да са добри хора и на взаимопомощ разбира се."
Белла показва на децата техники от стила годжу-рю, който в превод от японски означава твърдост съчетана с мекота. Мекота, която е характерна при някои удари.
Белла Станева: "Както изглеждат меки, така са и страшно ефективни, ако се случи нещо, недай си Боже. Смятам стила за красив и ефективен едновременно."
Някои от учениците на Белла вече имат жълт колан и ни показват наученето досега.
Николай: "Гледах много филми е реших и аз да тренирам да видя какво е и ми хареса. Реших да продължа."
Иван: "На първата тренировка много ми хареса и се зарибих да тренирам. Тук има много добри приятели. Някои от тях са ми съученици. Искам да стигна до черен колан. Това донякъде е моята мечта."
В клуба по карате е и Софи, която е една от най-малките. Тренира зедно със своя брат Васко.
Софи: На теб какво ти харесва в този спорт?
"Мога да се защитавам. Подготвена съм, ако някой ме нападне. И ми харесва."
Васко: "Мога да се защитавам. Учат ме на неща, които после ще са ми полезни в живота. Заради това се записах на карате."
Подготовката преди първия изпит за колан отнема най-малко четири месеца. Дотогава обаче децата трябва да научат на първо място как да уважават противника, а след това как да развиват духа и тялото си.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News