За правото и правилата за гласуване
Има още 4-5 въпроса, свързани с новите изборни правила, които са отложени и би следвало днес да завършат, каза Данаил Кирилов, председател на Правната комисия в Народното събрание и депутат от ГЕРБ. Вчера депутатите са продължили с уточняването на някои от елементите и тази сутрин Кирилов предполага, че е намерен разумния баланс. С оглед досегашните обсъждания, има напрежение и ролята на ГЕРБ депутатът определи като балансьор.
Единият от проблмите беше с квадратчето "не подкрепям никого", което вчера беше прието. Кирилов обясни, че то няма да се отразява в крайния резултат като последици. Изявлението "не гласувам за никого" е напълно валиден вот и би следвало да се зачете правно. Досега е имало около 400 000 недействителни бюлетини, като голяма част от тях са били с неотразен никакъв вот. При положение, че се апелира за участието на избирателя, декларативно е заявено, че гласуването е граждански дълг и би следвало това изявление да бъде зачетено за действително и да се съобразява от участниците в изборния процес. По отношение на двете последици, за които имаше изразени подозрения, Кирилов подчерта, че нито по отношение на границата от 4% за разпределение на мандатите, нито по отношение на политическите субсидии, този вот влияе по какъвто и да е начин.
Другото, което депутатите успяха да гласуват, е електронното дистанционно гласуване. До 2018 година трябва да протекат експерименти, като именно 2018 трябва да бъде главният експеримент и след това през 2019 година да се направи първото гласуване за което резултатите да се зачитат.
До късно снощи имаше дебат за гласуването в чужбина. Кирилов обясни, че за тях е валидно съгласието от вторник. Колко ще бъдат секциите зависи и това какво е желанието за гласуване. Ще има период, прз който ще продължи режима на заявяване на желание за откриване на секции. Там също има много отклонения, има случаи, в които се получават над 300-400 заявления, а се оказва, че от заявителите гласуват не повече от 3-4 човека.
Главната причина за отделянето на референдума от изборите е обстоятелството, че част от въпросите, които са поставени в референдума имат значение за следващия избор, каза Кирилов. Има смисъл отговорите по референдума да могат да се приложат преди този избор, смята той. С оглед публичното представяне на тезите на изборния комитет, също не е добре да бъдат поставени под подозрение, че бавят референдума.
Кирилов обясни, че не залагат на санкцията при негласуване, но не и на стимулиране в аспект материални награди или освобождаване от данъци. Важна е гражданската мобилизация на избирателя и мотивирането на неговото желание действително да участва.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News