За тежките престъпления и леките наказания

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

За убийството на 19-годишния Емил Ботев от британеца Мейсън Кристофър съдът у нас на първа инстанция отсъди 4 години затвор за убиеца. За такова престъпление в Обединеното кралство той би получил минимум 15 години. "Лично за мен това е една обида, за мене по този начин съдът, да не бъда малко груб, стимулира убийците", каза бащата на момчето.

Криминалистът Ботьо Ботев и разследващият журналист Слави Ангелов коментираха в студиото на "Денят започва" по темата за тежките престъпения и присъдите на съда. По случая с Емил Ботев прокуратурата промени обвинението и този англичанин беше осъден за убийство при неизбежна отбрана, обясни Слави Ангелов. Той подчерта, че е бил изненадан от реакцията на близките на момчето, на приятелите му в самата съдебна зала срещу съдиите - толкова остра не бил виждал отдавна. Според журналиста това е много показателно за острия дефицит на правосъдие в България, което се нaтрупва твърде много през последните години.

Случаят трябва да се разглежда в комплексност, близките търсят възмездието, но каквато и да бъде присъдата, болката няма да премине, въпросът е какви ще бъдат отенъците в обществото, заяви Ботьо Ботев. Криминалистът подчерта, че е запознат повърхностно със случая, но наистина 4 години е ниска присъда. Има проблемни въпроси като фактология по това дело, които изразяват поне известни съмнения дали наистина е така, каза той. Наказателната превенция е политика на всяка държава, наказанието е с цел не да се унищожи човекът, а да се превъзпитава, отделна страна е доколко може да бъде превъзпитан такъв човек, който е потенциален убиец, коментира криминалистът.

Двамата гости в студиото дискутираха и по случай, при който двама шофьори, нарушавайки правилата за движение по пътищата, причиниха катастрофа а Пловдив, в резултат на която 16-годишна ученичка беше ударена на спирка, а получиха условни присъди.

Слави Ангелов подчерта, че присъдите по този случай го притесняват много повече, защото при убийства в България се получават тежки наказания, докато за пътни инциденти, често с жертви, присъдите са почти винаги условни. Гръцкият шофьор, който е помел момичето на спирката, е карал в града с 90 км в час, преминал е на червено и не мога да разбера как този човек получава условно наказание, каза журналистът и припомни, че в последните години са започнали да се увеличават жертвите на катастрофи. И коментира, че леките присъди при всички случаи създават усещане на безнаказаност, стимулират по някакъв начин престъпността и това се случва вече повече от 20 години.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад