За цената на бензина, бежанската криза и как планът Юнкер работи за България

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Филмов_кадър от sample.20160119_074537.flvВ края на миналата седмица германският финансов министър Вофлганг Шойбле предложи да се въведе европейски данък върху бензина, за да се набавят допълнителни финансови средства за решаване на бежанската криза на европейско равнище. Как реагираха германците и техните политици на това предложение и трябва ли европейците да се страхуват от скок на цената на бензина заради бежанците - това ще разберем от Мария Илчева от Дойче Веле.

По думите й цената на бензина няма да скочи заради бежанската криза. Идеята на Шойбле за данък върху горивото бе отхвърлена от всички партии в Германия, посочи тя и допълни, че някои дори са я нарекли абсурдна.

Филмов_кадър от sample.20160119_075039.flv — 1По същата тема днес разговаряхме и в студиото на "Денят започва" с Илияна Ценова, зам.-управител на Европейския фонд за стратегически инвестиции. Тя направи коментар, че Европа се нуждае от много спешно общоевропейско решение за справяне с бежанската криза. Самото решение за вдигане цената на бензина не е това, от което Европа има нужда.

По повод предстоящата 10 среща - "България в глобалната несигурност. Рисковете и възможностите за икономиката", между бизнеса и правителството, организирана от вестник "Капитал", Илияна Ценова открои, че темата, по която ще дискутират на форума е как може да бъде подпомогнат най-ефективно икономическият растеж в България и как да направим нашата икономика по-конкурентоспособна.

Тя коментира и какво представлява инвестиционният план за Европа. Акцентът е поставен върху подобряване на икономическата обстановка в Европа, по-добра среда за правене на бизнес - възможност да бъдат включени повече инвестиции.  "Става въпрос за неотложни реформи, структурни реформи в държавите-членки, реформи в регулаторната среда, засилване на единния пазар." Вторият елемент е подготовка на проекти, които биха могли да имат по-сериозен ефект върху икономиката. И третият елемент - фондът Юнкер, това е финансовият елемент.

До момента държавите с по-големи икономики имат повече проекти от фонда "Юнкер", в сравнение с новите страни-членки на ЕС. България има един проект, който е одобрен досега, но има достатъчно време да наваксаме и да осигурим балансирано географско разпределение.

"Очаквам много повече търговски банки и много повече фондове за рисково финансиране да се включат в плана "Юнкер", каза още Цанова.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад