Зад вратите на Моленбек

Предаване: Панорама, 18.03.2016

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Парижкият атентатор Салех Абдеслам е заловен и ранен днес в брюкселския квартал Моленбек. Вижте репортажа на Катя Тодорова от този квартал в "Панорама".

Центърът на Брюксел. На минути пеша от Големия площад. Недалеч от институциите, които управляват Европа. Магазинчето на мароканеца Фаред е в Моленбек. Преди време при него се отбивал учтив човек. Живеел наблизо. По–късно се оказал един от участниците в атентатите в Париж.

Фаред Саиди: „Станахме известни с това, защото няколко  от замесените в атентатите са от Моленбек. Но това не значи, че сме лошо място. Нали знаете, името на Белгия беше разпространено по цял свят заради един белгийски педофил - Марк Дютру. Но това не значи, че самата Белгия е лоша. Разбирате ли ме!? Заради замесените в атаките, не може цял квартал да бъде наричан лош. Никога не трябва хората да бъдат поставяни под общ знаменател.“

В Моленбек са подозрителни към новодошлите, особено към медиите. Това е европейският квартал, от който са тръгнали най-много джихадисти. Място с над 50 процента безработица. Опашките са за социални помощи, децата често напускат училище. Почти всеки новопристигнал мюсюлманин се заселва тук.

Али Каманзи: „Това е район, в който има много млади хора. Голяма част от тях нямат работа и напускат училище в по-ранна възраст. Има банди и скупчване на хора по улиците. Но повечето от тях не са толкова опасни. Когато хората гледат отстрани си мислят, че са такива. Всъщност те са  просто деца и млади хора, които нямат работа. Нали знаете, понякога хората нямат надежда за бъдещето, защото не са истински щастливи“.

Али е пристигнал в Брюксел от Бурунди, Централна Африка. Рецепционист е в голям хотел. Живее в Моленбек.

Али Каманзи: „Това, което мога да кажа е, че повечето от хората, живеещи в Моленбек, дори родените тук държат да имат същата култура като в предишната си родина. Това според мен е основният проблем. Би трябвало да се приобщиш към обществото, да станеш част от всички останали хора. Но повечето от хората в този квартал възнамеряват да са същите, все едно са все още в Африка, в Мароко или някъде другаде. Но не само те са виновни. Важно е също какво прави правителството.”

Фаред Саиди: „Според мен политиката създава проблемите в света! Кадафи не беше свален току-така. Това, което се случва в арабския свят не е случайно. След атентатите от 11 септември се промени целият свят. Кой го направи? Кой го е искал? Хората трябва да си отворят очите и да търсят истината. Да не слушат само медиите и това, което някой иска те да виждат и да вярват. Истината рано или късно ще излезе наяве. Трябва да я търсим. Всичко, което се случва е за пари, за петрол, за постове!"

Как пълзящият ислямизъм е променил Моленбек е видял с очите си един военен фотограф. Тун Вутен снима за най-големите световни издания. Автор е на три книги. Бил е в Ирак, Либия, Босна, Колумбия. Преподава в Ню Йорк. Преди  малко се е върнал от снимки в бежанския лагер в Кале. Наскоро там се опитали да го пребият. Казва, че след такива дни има нужда единствено от чаша вино. Живял е 9 години в Моленбек.

Тун Вутен: „От време навреме на нашата улица се намираха идеалисти и ентусиасти, които искаха да се опознаем и да се сближим със съседите си. Изкарваха на улиците маси, организираха пикници. Но кой идваше? Само бели хора като мен и една единствена мароканка, но желаното общуване никога не се получи. После в един момент броят на мюсюлманите–фундаменталисти с консервативно облекло започна да нараства. Когато си бил в Сирия или някъде другаде в Близкия Изток и се прибереш вкъщи никак не приятно да завариш жени в бурки и мъже, облечени като джихадисти. Просто не се чувстваш у дома. Веднъж даже един радикален ислямист се опита да промени вярата ми. Аз съм католик. Никога и на никого не съм натрапвал вярата си, защото я смятам за нещо много лично. Но някой пред дома ми да се опитва да прави такива неща ми дойде в повече!”

Тун напуска Моленбек и днес е един от най-откровените критици на фалша и политически коректното говорене. Иска нещата да бъдат наричани с истинските им имена.

Тун Вутен: "Това, което забелязвам е, че критиките към ислямския фундаментализъм са табу и белгийците не са склонни да се конфронтират, а предпочитат компромиса. Ако дръзнеш да кажеш, че ислямският фундаментализъм е голям проблем, ще ти отговорят, че не е толкова зле и трябва да се намери някакво средно положение. Те няма да обсъдят проблема, няма дори да го дефинират. Ще се опитат да го игнорират с надеждата да изчезне. Белгия е западноевропейската страна, от която като процент от населението са излезли най-много радикализирани младежи. Повече от 520 човека са се влели в редиците на ДАЕШ. Повечето от тях са родени в Белгия. Белгийската връзка се появява в почти всички атентати от последните години."

В малкото градче Мехелен живее човекът, за когото в Белгия казват, че знае всичко за джихадистките групировки. Арабист, историк, живее с черен котарак и колекция от оръжия.

Питър ван Остейен-историк и анализатор:

- Без съмнение Моленбек е определян като джихадистката столица на Европа, което бе доказано малко след атаките в Париж.

БНТ:

- Защо според вас Европа живя толкова дълго време със затворени очи за проблема с радикалния ислям?

Питър ван Остейен-историк и анализатор:

- Ако разгледаме нещата ще видим, че например ние тук, в Белгия, имаме проблем с радикалния ислям още от 90-те години. Още преди 11 септември ние имаме случаи на радикализация  на хора, сражаващи се за различни групировки. Сирийският шейх Басамал Айаши живееше в Моленбек в периода около 11 септември. Той бе подозиран за един от основните вербовчици на хора в Западна Европа за мрежата на Ал Кайда. В момента той е в Сирия.

БНТ:

- Мислите ли, че времето за илюзии в Европа е свършило?

Питър ван Остейен-историк и анализатор:

- Мисля, че в следващите години ще продължим да се борим с Ислямска държава. Дори тя да бъде изтласкана от Сирия и Ирак ще оцелее, защото е идея, а не просто територия и земя. Опасявам се обаче, че след 20 години Европа няма да съществува такава, каквото я познаваме. Мисля, че Шенгенската зона ще бъде премахната.

Големият площад в Брюксел. Навремето тук провеждали рицарски турнири, Инквизицията изгаряла  клетници, а кралете се перчили с победи. Днес суматохата е друга. Правят се селфита. Белгийският крал Филип и кралица Матилде посрещат германския президент Йоахим Гаук. Множеството ги поздравява. Старата Европа на традициите се вълнува на различни езици. И се задъхва от бежанската криза.

Таня Милевска живее от много години в Брюксел. Родена е в Македония. Работи за Асошиейтед прес.

Таня Милевска–журналист: „Обикновено в ситуация на война практиката е да се създадат легални хуманитарни коридори, чрез които да се помогне на хората да се измъкнат. С недопускането на легални пътища ние принуждаваме тези хора да достигат границите по незаконен и хаотичен начин. И това все повече се използва от популистките политици, демагози и медии, които създават впечатлението, че бежанците са заплаха. Те наистина може би са заплаха, но със създаването на този хаос ние позволяваме опасността да се случи.

Кристиан Оливър-журналист от Файненшъл таймс: „За мен голямата истина е, че европейските страни, които ще имат успех през следващите десетилетия са онези, които ще намерят начин да се справят с опасностите в рамките на образованието и социалните политики. Страните които смятат, че сегашните събития просто ще ги подминат един ден ще имат много повече затруднени защото няма да са помислили навреме как да се справят."

Кристиан Оливър е журналист от Файненшъл Таймс. Следи събитията в Брюксел. Признава, че не е голям оптимист.

Кристиан Оливър-журналист от Файненшъл таймс: "Не смятам, че Европа ще се разпадне на парчета. Но мисля, че ще се върнем към първоначалните зони на влияние в сърцето на Европа около Франция, Германия, Италия, Бенелюкс. За Великобритания не знам дали изобщо ще остане част от Европейския съюз. Това може да се окаже важен фактор. Ако тя излезе, кой друг може да я последва?"

Таня Милевска-журналист: „Това което виждам е, че прогресивно, стъпка по стъпка се създава Европа от различни кръгове, различни „малки Европи”. С гръцката криза стана ясно голямото разделение на Север и Юг. Имаме различни икономически визии и ценности. С мигрантската криза виждаме разделението на Изток и Запад. Мисля, че за Европа е дошло време да се изправи  срещу всички грешки правени в миналото.

Фаред Саиди: „Да ви го кажа ли учтиво. Светът се разпада на парченца... Всичко се разпада във всички посоки, проблемите идват отвсякъде. Всичко е за пари, пари, пари. Тези, които се обогатяват отгоре само повтарят: „Криза е, криза е“ и вземат по 20-30 хиляди евро на месец. Крадат пари от обеднелите хорица, които се опитват да свържат двата края.

Магазинчето на Фаред е в Моленбек. От другата страна на канала. Но и от двете страни илюзиите изглежда са свършили.

Автор: Катя Тодорова

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад