Петя Първанова: Намален е на една трета съставът на настанените в Харманли

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Днес Брюксел разреши страни от ЕС да връщат бежанци в Гърция от 15 март 2017 година. "Връщането от компетентност на Министерство на вътрешните работи. Гърция временно не прилагаше спогодбите и Дъблинското споразумение, поради огромния брой лица, потърсили закрила в страната. Очевидно, че след извършен анализ е взето решение от следващата година и Гърция да се присъедини към всички държави", обясни в студиото на "Още от деня" Петя Първанова, председател на Агенцията за бежанците. Тя заяви, че България прилага Дъблинското споразумение - както приема, така и изпраща в други държави-членки.

От АБВ съобщиха, че 1000 емигранти са върнати в България с решение на германски съд. Първанова беше категорична, че такова нещо няма и обясни, че специално от Германия до момента са върнати точно 100 лица от 516 запитвания за цялата година.

Премиерът Бойко Борисов обеща да бъдат върнати в Афганистан лицата, които стояха зад бунта в Харманли. Задържаните бяха около 460. След мярката на МВР, задържане 24 часа, са преведени в помещение от затворен тип към Агенция за бежанците, защото те са лица в процедура. Други 18, срещу които се води досъдебно производство, са в местата за задържане по мярка, потвърдена от съд. От настанените в центровете лица около 180 са изведени, те са заявили желание да се завърнат доброволно, оформени са техните документи и са транспортирани в домовете на дирекция "Миграция". 30% от тях вече са изведени.

Ще има и принудително изведени от страната лица. Предстои да се организира чартър със съдействието на "Фротекс". "Толкова много лица на едно място, както е Харманли, очевидно създават напрежение", каза Първанова. Тя припомни, че са правени много опити за построяването на по-малки центрове на територията на различни населени места, но никъде не се среща съгласието на общината, на гражданите и има множество решения на общински съвети, че те не желаят на територията на съответните общини да се създават центрове. Председателят на Агенцията за бежанците обясни, че тези, които не спазват правилата биват санкционирани.

Намален е на една трета съставът на настанените в Харманли. От вчера поетапно се възстановява пропусквателният режим. Прегледани са повече от половината лица, настанени там, и за над 92-3% е установено, че са без никакви заболявания. До момента са прегледани 1430 лица от тях около 180 са с различни заболявания. Най-често става въпрос за остри вирусни заболявания, но има и такива болни от краста.

Всяка лице, което подаде молба за международна закрила, се регистрира в Държавна агенция за бежанците. От там са длъжни да разгледат всяка молба, следвайки индивидуалната бежанска история, да направят преценка, да съберат достатъчно факти и данни, да съгласуват с компетентните структури и да излязат с решение. От началото на годината малко над 18 000 лица са регистрирани. Към настоящия момент има издадени около 1100 статута, от които 670 са бежански.

Държавна агенция за бежанците получи първи транш по фонда "Убежище, миграция и интеграция" сумата от 4 880 000 евро. По втория транш се очаква да получат около 8 000 000 евро. Основно средствата са за центъра в Пъстрогор, за закупуване на няколко автобуса за транспортиране на лицата, за превод, за храна, за режийни.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад