Зам.-министър Филип Гунев: При този бюджет на МВР ще има намаляване на служители

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

МВР се нуждае от радикална реформа, като корупцията е един от аспектите й. За да се случи това обаче е важно да се създадат условия, които да мотивират по-добре полицаите за кариерно развитие, за устойчивост, за една пълна деполитизация на системата, това заяви в студиото на "Денят започва с Георги Любенов" зам.-министърът на вътрешните работи Филип Гунев. Тези мерки са заложени в представения от нас през седмицата дългосрочен план, увери той и допълни, че в него се предвижда не само контрол върху служителите, но и опростяване на работата им - опростяване на процедурите по обработване и събиране на глобите, на процедурите и начина за регистрация на коли, с цел да се намалят корупционните възможности, както и натискът върху служителите. Той акцентира и върху проблема, че монтирането на камери върху униформите на служителите или в автомобилите на МВР не решава проблемите, тъй като при една стара инфраструктура и лоши условия за работа, записите от камерите стават неизползваеми.

Филип Гунев заяви, че при този бюджет на МВР най-вероятно служителите в системата ще бъдат намалени, като тази година ще спаднат до 47 000, а догодина - още повече. "Търсим вътрешни резерви, за да можем да компенсираме броя на полицаите, които са на улицата, за да може гражданите да имат усещането за сигурност." Той допълни, че тази година МВР не е изпратило 1000 полицаи на границата, като вместо това се строи инженерното съоръжение с цел да намали нуждата от жива сила там. По-голямата част от това съоръжение ще бъде готово до края на годината.

"До момента сме заловили 22 000 бежанци, като последните месеци бяха изключително натоварени - по 4 000 души на месец", посочи той. По думите му публикациите в международния печат, които обвиняват източноевропейците в липса на съчувствие и липса на разум, от гледна точка на някой, който живее в Западна Европа може би е така. Те обаче пропускат няколко важни елемента, като това, че в България няма институции, които да интегрират бежанци и мигранти. Освен това социалната нагласа за това да се приемат имигранти у нас липсва.

По думите на Филип Гунев в каналджийството със сигурност има замесени служители на МВР, но върху това се работи и такива служители се арестуват. Това обикновено са служители на Гранична полиция, но и такива в районни управления. "За съжаление работата там е бавна, защото трябва да се съберат достатъчно доказателства, за да се пресекат такива канали". Той каза, че МВР работи по редица такива случаи и след като наказанията станаха по-големи, това се отрази осезаемо върху желанието полицаи да се опитват да се замесват в подобни схеми.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад