Защо армията на САЩ предлага да разположи танкове в България?

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Миналата седмица командирът на американската армия в Европа Бен Ходжис заяви, че съществува идея за разполагането на танкове в някои източноевропейски страни-членки на НАТО. В специално интервю за "Денят започва" генерал Ходжис разясни какви са възможностите България да бъде една от тези страни, както и за това какви разговори предстоят с българските партньори по тази тема.

Идеята на американския генерал Бен Ходжис за прехвърлянето на американски танкове в Източна Европа произтича от решението за увеличение на броя на съвместните военни обучения, на страните-членки на НАТО. То беше отговор на случващото се в Украйна и по-специално анексирането на Кримския полуостров от руската федерация.

Генерал-лейтенант Бен Ходжис, командир на армията на САЩ в Европа: Намерението ни да засилим съвместните военни обучения е официално подкрепено от всички страни-членки, включително и от България. Тези обучения целят да заздравят оперативната съвместимост на сухопътните войски на всички съюзници.

Генерал Ходжис каза, че възможността за дислоцирането на военна техника е само идея, която тепърва ще се обсъди от началството на американската армия.

Генерал-лейтенант Бен Ходжис, командир на армията на САЩ в Европа: Все още не сме заявявали официално наше желание за разположението на военно оборудване в България или някоя друга страна. Тепърва ще представя позицията ми за това къде бихме искали да направим това пред моето началство. В момента сме още във фазата на предварителни проучвания. През следващите седмици ще се допитаме до избраните от нас страни, за това дали биха приели да приютят наша военна техника. Тази техника ще се използва само от ротационните американски войски, които ще идват за съвместните си обучения. За нас е ще е много скъпо и не-ефективно да пренасяме цялото това оборудване всеки път, когато започва или свършва дадено обучение и затова смятаме, че икономически ще ни е по-изгодно, ако то остане в страната-домакин.

Официално не е имало разговори на американската армия с българската страна по тази тема. Но дали са провеждани неофициални такива?

Генерал-лейтенант Бен Ходжис, командир на армията на САЩ в Европа: Не съм разговарял по въпроса с никой от българската армия или правителство. Не знам това да се е случвало на неофициално ниво. Със сигурност обаче бих искал това да стане, защото съгласието на страната-домакин определя дали ще продължим съвместната ни работа по тази идея.

Това лято генерал Ходжис е посетил България. Има и наблюдения от работата на българските войски в Афганистан. Той смята, че нашите бойци са много добре обучени. Според него обаче войниците могат да са ефективни, само когато имат доверие помежду си. Затова смята тези обучения като нужни, за да може да се повиши доверието между съюзниците в НАТО.

Генерал-лейтенант Бен Ходжис, командир на армията на САЩ в Европа: Американски войски ще бъдат изпратени в България, само ако имаме предварителното съгласие на българското правителство и българския министър на отбраната. Очевидно е, че ние можем да пребиваваме там само като гости по покана на вашето министерство на отбраната, а войските, които бихме пратили, ще бъдат ротационни. Те биха останали в България за не повече от 2-3 месеца.

В Германия вече се намира 1/3 от американската военна техника, която щатите желаят да разположат в Европа. Ако германското правителство откаже да приеме повече, то американската армия ще трябва да избере на кои източноевропейски страни да предложи своите танкове. Освен България, възможните варианти са Литва, Латвия, Естония, Полша и Румъния. Все още е твърде рано да се каже коя страна ще бъде избрана, но как американският генерал оценява шансовете на страната ни?

Генерал-лейтенант Бен Ходжис, командир на армията на САЩ в Европа: Военните съоръжения, с които разполагате, ви правят привлекателна опция. Съвместните учения на българската и американската войски в Ново село са пример за положителните взаимоотношения между двете армии. Очевидно е, че разполагате с подходящите условия, но такива има също и в Румъния.

Генерал Ходжис казва, че за 34 години като командир в алианса никога не е виждал държавите-членки по-обединени около нуждата за запазване на целостта на съюза, отколкото след срещата в Уелс. Според него именно самочувствието, че всяка държава ще бъде защитена от нейните съюзници, прави НАТО най-успешния военен съюз в историята на човечеството.

Генерал-лейтенант Бен Ходжис, командир на армията на САЩ в Европа: Мисля, че в момента целта на всички членове на НАТО е да задържат целостта на съюза, както и подкрепата им за санкциите наложени на руската федерация. Въпреки това ние ще продължаваме да казваме, че вратата за преговори винаги е отворена за Русия.

Съществува Съвет за взаимоотношенията между НАТО и Русия и ние искаме той отново да заработи. Но за нас е и много важно с политически средства да бъде възстановен суверенитетът на Украйна, както и да се спазват международните граници. Докато това се случи най-важната ни цел е да запазим целостта на военния ни съюз, както и военната ни готовност.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад