Защо политиката на ЕС предизвиква разногласия във Великобритания

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Великобритания и останалите 27 страни от Европейския съюз постигнаха споразумение, което дава до някъде специален статут на Лондон в съюза. То ще влезе в сила само ако страната остане в него след референдума, който ще се проведе на 23 юни. До общите европейски предложения се стигна след двудневни, почти непрекъснати, преговори. За да коментира тези решения, в студиото на „Денят започва“ беше Нейно превъзходителство Ема Хопкинс, посланик на Великобритания в България.

„Дейвид Камерън е постигнал едно споразумение, което ще допринесе към желанието на британския народ страната да остане членка на Европейския съюз и това е главният резултат от миналата седмица“, каза Хопкинс.

„Мисля, че гласуването в Обединеното кралство вече показа, че хората са доста притеснени по редица въпроси. Първо, защото се нарушават правилата на нашата система и освен това има една доста голяма разлика между страните, които са в ЕС и които не са“, сподели тя.

Хопкинс припомни, че тези преговори се водят цели девет месеца и Камерън е обиколил и посетил всички 27 държави-членки на ЕС, излагайки позицията на Великобритания. „Смятаме, че това, което е постигнато, е това, което искахме. Да, съществува компромис, но ние смятаме, че сме получили към каквото се стремихме – стабилна позиция, което показва, че ние ще си играем своята роля в изпълнението и осъществяването на главните европейски проекти“, каза тя.

„Дейвид Камерън каза какво точно искаме – искаме да въведем известни промени в нашата система, особено в системата за раздаване на детските добавки, да постигнем по-голяма гъвкавост и общо взето да имаме своето „аз“ в политиката. Това, което постигнахме, е, че сега правителството е в достатъчно силна позиция, за да препоръча на обществеността във Великобритания да гласува за оставането в ЕС“, каза Хопкинс.

Кметът на Лондон Борис Джонсън заяви вчера, че е „за“ напускането, защото вярва, че по този начин страната ще спести много пари и ще си върне свободата.

„Не мисля, че това е въпросът, дали Обединеното кралство ще просъществува без Европейския съюз или обратното. И в двата случая е по-важно да се знае, че ние искаме да се чувстваме по-сигурни и по-благоденстващи. Разбира се, че ще има хора като Борис Джонсън, ще има и други политици в Обединеното кралство, които са убедени, че то ще е по-добре самостоятелно, отколкото в ЕС, но това би било скок в неизвестното“, каза посланикът.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад