Защо ВСС отказа да съгласува промените в Закона за съдебната власт

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Мнозинството във Висшия съдебен съвет отказа да съгласува предложените промени в Закона за съдебната власт и да изпрати протокола от обсъждането на останалите институции в държавата, с което на практика ВСС като че ли се поставя извън предстоящата дискусия след разглеждането на законопроекта в Министерски съвет и внасянето му в Народното събрание. С членовете на ВСС Незабравка Стоева и Калин Калпакчиев разговаряхме по темата в студиото на "Денят започва".

Калин Калпакчиев заяви, че е гласувал в подкрепа на проекта, предложен от министъра на правосъдието. По думите му не е станало ясно защо мнозинството от колегите му не са го подкрепили. "Това не беше много разумна позиция, защото 6-часовият дебат се обезсмисли. Можеше да бъде полезен с конкретните предложения за законодателен процес нататък. Искам да кажа ясно, че този законопроект наистина е цялостен, всеобхватен. Той стои на здравата основа на проекта, изготвен от екипа на министър Христо Иванов. В някаква степен подобрява редакциите, в друго отношение може би отстъпва от радикалността на проекта в частите за самоуправлението и за Прокуратурата. Но общите идеи, които този законопроект развива, според мен са в правилната посока, те са полезни и ще доведат до промяна в начина, по който се администрира правосъдието, защото засягат ключовите области, свързани със статуса на съдиите, с достъпа до системата, с качеството на съдиите, които упражняват професията, а това е важно за хората", посочи той.

Според Незабравка Стоева по повод въпросното решение в общественото пространство се нагнети излишно напрежение, направени бяха крайни изводи, "които по никакъв начин не отговарят на това, което наистина се случи на заседанието на ВСС. Тези крайни оценки, направени през последните няколко дни, затормозяват установения вече диалог между трите власти по повод съдебната реформа. ВСС в тази си част на мнозинството нито имаше за цел да спира, нито да осуетява съдебната реформа. Според мен пълното единодушие, пълната подкрепа на законопроекта, би означавало начало на едно общество с елементи на диктатура", категорична беше тя. ВСС не се отнася формално и не конструктивно. Стоева посочи, че заседанието е протекло изключително спокойно, магистратите са изразявали становищата си и са правели възраженията си в посока на това законопроектът да стане по-добър. "Законът за съдебната власт не ни задължава непременно да дадем положително становище по законопроекта", каза още тя.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад