Зелена светлина на фокус - 4 ноември 2014: 2347 килограма в секунда
Предаване: Зелена светлина, 04.11.2014
2347 килограма в секунда. Такова е темпото, с което светът бълва електронни отпадъци. Първенството държат Съединените щати. После е Китай. Не само заради броя на населението. А и заради вноса. Голяма част от изхвърлената електроника е внос в Китай. Контейнери с електронен отпадък от цял свят преминават през пристанището Тайджоу.
Пишат се, разбира се, на китайска сметка. Годишно тя представлява 500 хиляди тона хладилници, милион и 300 хиляди тона телевизори и 300 хиляди тона персонални компютри. Добре дошли са заради една друга статистика - че в телефоните и лаптопите всяка година се вграждат по 3% от добиваното злато и сребро, 13% паладий и 15% кобалт. Процесът на най-евтиното извличане, обаче, е свързан с горене на открито.
"Лошо е за детето ми, за здравето му. То е много слабо и често боледува. Замърсяването е ужасно", сподели местна жена.
Разглобяването и разделянето на материалите с голи ръце също не е безобиден процес. Макар някои, които го практикуват, да твърдят обратното.
"Не, не вреди на здравето ми", заяви работник.
Няма как да не вреди. Но има как да се постигне по-справедлив компромис между производство и изхвърляне. Той не включва горене. Нито износ на остаряла електроника в контейнери за Китай или Африка. Развитите страни се познават и по развитите технологии за рециклиране и вкарване на материалите в повторна употреба. При това -
с по-нисък разход на енергия. И с много спестени вредни емисии. Във все по-модерната кръгова икономика, разделното събиране на електронния отпадък е само едно добро начало.