Жив музей на българската история в училището в Брегово

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Има едно средищно училище в малкото градче Брегово, област Видин, което е превърнато в жив музей на българската история и традиции. Едни от най-значимите събития и личности са част от атмосферата

на училищния живот. Кой е автор на идеите, как ги осъществяват, как това въздейства на децата и какво вълнува преподаватели и ученици в навечерието на 24 май разказва за "Денят започва" Лидия Каменова.

Когато прекрачите прага на средното училище, чийто патрон са Светите братя Кирил и Методий, попадате в един друг свят – в храма на образованието и патриотизма. Тук всяко кътче е наситено с история и символи, които ни карат да се гордеем с предците си. От основателя на българската държава хан Аспарух

през цар Борис - Михаил – Покръстителя на българите, отец Паисий – автора на „История славянобългарска”, Априлската епопея и нейното черешово топче, от стените на коридорите ни гледат портретите на почти всички именити възрожденци, та до днешната европейска история на България.

Как училището да бъде поне толкова възпитателно, колкото и образователно – този въпрос се опитва да решава на практика Илияна Кръстева, директор на учебното заведение вече 16 години. Нейни са идеите как българският дух и ценности да стигат по най-естествен начин до съзнанието на децата.

"По принцип историята и педагогиката са много близки... Тук е мястото да се покажат добрите примери, защото историята е учителка на народите и ако всеки вземе по нещо за себе си, макар и малко, това ще бъде един добър повод, в това, което предстои на един млад човек, винаги да има опора. Не само в миналото и в традициите, но и в своята жизнена позиция трябва да се съизмерва с най-доброто!", казва Илияна Кръстева, директор на СОУ „Св.св. Кирил и Методий”- гр. Брегово.

Уроците по история понякога започват във фоайе, където са изрисувани сцени от живота на Светите братя Кирил и Методий и Светите седмочисленици, разпространители на тяхното дело. Всичко това е изработено от учителя по изобразително изкуство Владимир Атанасов.

"Представили сме глаголицата на тази стена, тук кирилицата сме изобразили, кръглата църква във Велики Преслав. Това беше идеята да възпитаваме нашите ученици в патриотизъм и в гордост от това, че и

ний сме дали нещо на света...", споделя той.

Опасенията, че придобивките трудно ще бъдат опазени, не се оправдали. Децата знаят какво са за българите тези личности, събития и не посягат на интериора. 18 са абитуриентите тази година, но те тръгват оттук готови да посрещат предизвикателствата на времето.

"Мога да ви кажа, че в мен в момента бушува един океан от чувства, защото това училище ми е дало много

знания, винаги съм идвала с желание, защото самата атмосфера е страхотна – във всеки един коридор може да се види нещо, да се научи нещо, защото това, че сме малък град, че сме малко училище в никакъв случай не означава, че сме по-малко достойни от другите", възторжено обяснява Стефани Ангелова от 11 клас.

Десетки са извънкласните форми, които допълват по всякакъв начин интересите на децата.

"От моя клас има мажоретки, футболисти, аз съм танцьорка - всеки се старае с нещо да е специален", споделя Бояна Груева от VI б кл.

" Ние, учителите, педагозите, сме удовлетворени от това, че постигаме и запълваме едно бяло петно – личностното развитие, личностните компетентности стояха малко забравени. Сега успяваме да излезем от това положение и съм удовлетворен", подчертава Кирил Кунчев, училищен психолог.

Тази година училището в Брегово чества своята 150-годишнина. И продължава да доказва, че когато в работата се влагат и знания, и сърце, печелим бъдеще!

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад